Zekâ engelli kaynaştırma öğrencilerinin normal öğrenciler üzerindeki etkilerinin saptanması (Kocaeli-Merkez ilköğretim okulları örneği)
Determination of the mentally disordered integration student's effects toward regular students (A case study in schools of Kocaeli
- Tez No: 214416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAZİ UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde özel egitim hizmetleri, 1983 ? 1997 tarihleri arasına 2916 sayılı Özel Egitime Muhtaç Çocuklar Kanunu ile yürütülmüstür. 1997 yılında, özel egitim alanında pek çok çagdas gelismeler içeren, 573 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname yürürlüge girmistir. 2000 yılında yürürlüge giren Milli Egitim Bakanlıgı Özel Egitim Hizmetleri Yönetmeliginin 8. maddesinde, zorunlu egitim çagına gelen, özel egitim gerektiren her bireyin okulöncesi veya ilkögretim okullarına kayıt yaptırma hakkına sahip oldukları açıkça belirtilmistir. Aynı yönetmeligin 67. maddesinde özel egitim gerektiren bireylerin, yetersizligi olmayan akranları ile birlikte, destek egitim hizmetleri saglanarak egitim ve ögretim almaları ?kaynastırma? tanımı ile belirtilmistir. Bu arastırmada normal egitim veren ilkögretim okullarında egitim ögretim gören kaynastırma ögrencilerinin, normal ögrencilere etkisini saptanmaya çalısılmıstır. Arastırmanın amacı, bu saptamalardan yola çıkarak kaynastırma ögrencilerinin, normal ögrenciler üzerindeki etkilerini saptamaktır. Arastırma için hazırlanan veri toplama aracı, Kocaeli ? Merkez ilçedeki 2005- 2006 egitim ögretim yılında normal egitim veren 5 ilkögretim okulunda, zekâ engelli kaynastırma ögrencileriyle birlikte egitim alan 412 normal ögrenciye uygulanmıstır. Sorular ilkögretim okullarının birinci kademelerindeki 3.4.5. sınıflara yöneltilmistir. lkögretim okulları random yöntemi ile belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Between the years of 1983-1997, providing the private special education in Turkey is regulated by the law number 2916, and it?s title is ?Children Who Needs Special Care Education?. The number 573 Governmental Decree, which includes many contemporary improvements, was added to same article of the law in the year of 1997. The Ministry of Education issued Private Special Education Regulations for providers which went into effect in the year 2000. This regulation?s article number 8 describes clearly that every children who enters to age of obligatory education, also every children who needs special care education has right for registration to primary education schools. In the same regulation, the article number 67 explains the description of integration as: the children, who needs special care education shall receive supporting education services and academic education with the regular children who do not have any negative affects of intellectual capacity and ability to function. This study is to determine how regular students effected by the integration students in primary education schools which provide regular academic education. The main purpose of the study is to evaluate these determinations to find out the influences caused by integration students towards regular students. This investigation?s database is collected from 412 regular students, who received education with mentally disordered integration students. These students are from 5 primary education schools which conducted regular academic education within the years of 2005 and 2006 in Kocaeli region. Questions are asked to 3rd 4th and 5th year students which are in first level of primary education schools. The primary education schools are chosen by random method.