Sağlık hizmetlerinde hasta tatminini etkileyen unsurlar ve sağlık sektöründe bir uygulama
The facts that effect patient satisfaction in health services and a research related to health sector
  1. Tez No: 214422
  2. Yazar: NEFİYE TATARLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. RUZİYE COP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Saglık hizmetleri alanında hasta tatminini etkileyen unsurların belirlenmesi ve bu veriler dogrultusunda hizmet sunulması hasta memnuniyetini saglar. Hastaneler de mevcut kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanma sansını elde eder. Bu çalısmanın amacı son yıllarda saglık sektöründeki gelismeler sonucunda giderek daha fazla önem kazanan hasta tatminini etkileyen unsurları, poliklinik hizmetleri düzeyinde arastırmak ve hastaların hastane tercihlerini belirleyen faktörleri ortaya koymaktır. Arastırmanın giris kısmında arastırmanın amacı, önemi, ana problemi, alt problemleri, varsayımlar, sınırlılıklar ve arastırmada geçen tanımlara yer verilmistir. Birinci bölümde kaynak taraması yapılarak, sırasıyla saglık hizmetlerinin tanımı, sınıflandırılması, saglık hizmetlerinin pazarlaması, saglık hizmetlerinde pazarlama karması olarak incelenmistir. kinci bölümde arastırmanın kapsamı, evren ve örneklem, arastırmanın tipi, veri toplama islemi, veri toplama araçları ve verilerin çözümlenmesi hakkında açıklamalar yapılmıstır. Üçüncü bölümde, yapılan anket çalısması sonucunda elde edilen verilere SPSS istatistik programı kullanılarak faktör analizi uygulanmıstır. Ayrıca bu bölümde elde edilen bulgular dogrultusunda ulasılan yorumlara iliskin hipotezlerin degerlendirilmesine, sonuç ve önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determined the facts to please the patient as the satisfaction of the patient has become more and more important during the coarse of years due to the ongoing developments in the health sector. Also this facts should be determined on the level of polyclinic services and therefore the factors which make a patient choose a hospital are stated. The aim and the importance of the research is stated in the introduction part, while the major and minor problems, assumptions, limitations and the definitions are also given in it. In the first part of the research the definition of the health services is given. This way the classification, marketing and marketing mix are also studied, through the studies that are mentioned in the other resources too. In the second part, acknowledgements are given about the content of the research, population, sample, the type of the research, the gathering of data, data gathering tools and the data analysis. In the third part, a factor analysis is made using a SPSS statistics programme on the obtained data. In this part of the researches a comment is made on the obtained data, also the hypothesis are evaluated, the conclusion and recommendations are stated in this part too.