Öyküleştirme yönteminin 6. sınıf sosyal bilgiler programı ülkemizin kaynakları ünitesindeki öğrenci başarısı üzerine etkisi
The effect of storyline method on student achievement about the sources of our country unit in 6th grade social studies curriculum
- Tez No: 214430
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısmanın amacı, lkögretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi, ?Ülkemizin Kaynakları? ünitesinde Öykülestirme Yönteminin ögrenci basarısına etkisinin belirlenmesidir. Deneysel olarak yapılan bu arastırma, Bolu ilinde yer alan Abant lkögretim Okulu'nda, 2006-2007 egitim-ögretim yılında ögrenim gören 6. sınıf ögrencilerden bir grubun deney grubu (6/A sınıfı-21 kisi) ve diger bir grubun da kontrol grubu (6/B sınıfı-21 kisi) olarak belirlenmesi ile toplam 42 kisiye uygulanmıstır. Deney ve kontrol grupları olusturulurken; ögrencilerin sayılarına, basarı düzeylerine ve ön test sonuçlarına baglı olarak aralarında denklik saglanmıstır. Arastırmada, ?Ülkemizin Kaynakları? ünitesi, deney grubunda Öykülestirme (Storyline) Yöntemi ile islenirken, kontrol grubunda ögretmen merkezli ve geleneksel yöntemler aracılıgı ile ögretim yapılmıstır. Arastırmada veri toplamak amacıyla, ünitede yer alan kazanımlara göre, arastırmacı tarafından hazırlanmıs olan, toplam 15 sorudan olusan basarı testi, ögretimin basında ve sonunda ögrencilere uygulanmıstır. Veriler ortalama, standart sapma, bagımsız gruplar için t-testi ve bagımlı gruplar için t-testi gibi istatistiksel yöntemlerden yararlanılarak analiz edilmistir. Arastırmada ulasılan sonuçlar su sekilde özetlenebilir: 1. Öykülestirme Yöntemi ile ögretim yapılan deney grubunun üniteye iliskin basarı düzeyi ile geleneksel yöntemlerle ögretim yapılan kontrol grubunun üniteye iliskin basarı düzeyi arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. 2. Hem deney hem de kontrol grubundaki ögrencilerin, sosyal bilgiler dersindeki Ülkemizin Kaynakları ünitesine yönelik basarı düzeylerinin, uygulamadan önce düsük oldugu görülmüstür. 3. Öykülestirme Yöntemi'yle yapılan ögretim, ögrencilerin basarı düzeylerinin artmasında etkili olmustur. 4. Geleneksel yöntemle yapılan ögretim, deney grubundaki ögrencilerin basarı düzeyine oranla daha az olsa da, kontrol grubundaki ögrencilerin bu ünitedeki basarılarının artmasına katkı saglamıstır. 5. Öykülestirme yönteminden yararlanarak ögrenen deney grubundaki ögrencilerin, ünitedeki kazanımların her birine yönelik basarı düzeyleri, uygulamadan sonra gelisme göstermistir. 6. Geleneksel yöntemlerle ögrenen kontrol grubundaki ögrencilerin ünitedeki kazanımların her birine yönelik basarı düzeylerinde uygulamadan sonra etkili bir artıs görülmemistir ancak sayıca az da olsa bazı kazanımlara iliskin basarı düzeylerinde düsük oranda artıs bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the Effect Of Storyline Method On Student Achievement About The Sources Of Our Country Unit In 6th Grade Social Studies Curriculum. This study was conducted experimentally on the 6th grade students studying at Abant Primary School in 2006-2007 academic year. 42 students were included in the study, 21 of them were chosen as the sample group and 21 of them as control group. While forming the sample and control groups; the equivalence has been provided due to the numbers, academic achievement level and the pre-test results. During the research, the unit of ?The Sources of Our Country? was taught by storyline method to sample group and in control group teacher centered and traditional methods were used. The achievement test which was used to collect data was prepared by the researcher and consisted of 15 questions related with the objectives of the unit. And it was applied both at the beginning and at the end of the instruction. The data was analysed by using statistical methods such as average, standard deviation, t test for dependent and independent samples. The conclusions can be summarized as follows;: 1. The achievement level about the unit in sample group which were taught by storyline method was higher than the control group which was taught by teacher centered and traditional method. There was a meaningful significancein favour of the control group. 2. The achievement level of the students in sample and control groups about the sources of our country unit was low before the application. 3. The instruction conducted by storyline method was effective on increasing the achievement level of the students. 4. The instruction which was conducted by the traditional method was effective on increasing the achievement level of the students on this unit but it?s level was lower when compare with sample group. 5. The achievement level of the students toward each objectives of the unit who learnt by using storyline method improved after the application. 6. The achievement level of the students toward each objectives of the unit who learnt by using traditional method did not improve efficiently but the students achievement level toward some objectives increased. Key