İlköğretim dördüncü sınıf sosyal bilgiler dersi tarih konularında problem çözme yönteminin etkililiği
The efficiency of the problem solving method in history lessons of primary school fourth classes
- Tez No: 149032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. SEFA SEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Ülkemizde tarih dersleri genellikle geleneksel aktarım yöntemiyle yapılmaktadır. Bu da tarih dersinin ezberlenilmesi gereken bilgi yığını olarak görülüp, sevilmeyen bir ders haline getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, problem çözme yönteminin fen ve matematik dersleri ile sınırlı olduğuna dair yaygın düşünceye rağmen, tarih öğretiminde de problem çözme yönteminin uygulanabileceği ve bu yöntemin öğrencilerin problem çözme veya akıl yürütme becerilerini geliştirebileceğidir. Bir başka düşünce ise Piaget'nin son zamanlarda eleştirilen tarih öğretimine dair çocuğa gelişim evresinde yaş sınırı koyulmasıdır. Tarih konularının çocuk tarafından yalmzca soyut dönemde anlaşılacağını savunmasıdır. Oysa bu araştırma 10 yaş civarı yani somut dönemde bulunan bir kitle üzerinde yapılmıştır. Bu öğrencilerin daha önce tarih konuları ile hiç karşılaşmamış olmaları, hayal güçlerini etkilememesi açısından bu araştırma için bir avantaj olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda çocuğun somut dönemde de bazı yardımcı öğelerle (drama, eksik metin, öyküleştirme, resim vs.) ve problem çözme yöntemini kullanarak, tarihsel anlamasının gerçekleşeceği görülmektedir. Hatta daha önceden hiçbir bilginin etkisi altında kalmamış çocuklar, hayal güçleriyle, çözümlenmemiş birçok tarihsel problem durumlarına sıra dışı ve çoğu da mantıklı diyebileceğimiz öneriler getirebilmektedirler. Bu yöntemin özellikle zaman açısından sınırlılıkları vardır. Fakat zorlukları olmasına rağmen öğrenci açısından büyük faydalar sağlamaktadır. Yapılan bu deneysel çalışmada da deney grubunun gerek öğrenme düzeyi, gerek hatırlama düzeyi, gerekse derse karşı olan tutumlarında kontrol grubuna karşılık olumlu bir yükselme ortaya çıkmıştır. Bu yöntemin kullanıldığı bir tarih dersiyle; öğrencilerin, tarihsel araştırmanın basit bir modelini kendileri için kurmaları sağlanarak tarihçinin kullandığı yöntemi kendi deneyimlerine dayanarak öğrenmeleri gerçekleşecektir. Hiç şüphe yok ki bu yöntem çocuklara hatırlamaktan çok düşünme, olguları ezberlemekten çok onları kendi bakış açılarım uyarlamaya teşvik edecektir. Üstelik bu şekilde, tarih dersi aracılığıyla çocuğun düşünme, kanıtı değerlendirme, sorgulama, sebep-sonuç ilişkileri içinde akıl yürütme becerileri gelişecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Direct teaching is commonly used in history courses in Turkish schools. History courses become uninteresting lesson for children because of the classical lecture method. The main idea is that the problem solving method can be used only in physic and mathematic lessons. Also, the Piagets' idea is that putting age limit to learners in growing up periods when they learn historical issues. The aim of the study is to develop the abilities of the problem solving of the children in history courses. Moreover, this study has been made in concrete term about 10 ages that have not taken before history lessons. Therefore, these unaffected imaginations lead to benefits for study. Historical understanding of these children can be developed by means of helpful issues such as; drama, uncompleted text, making story, pictures. They can make reliable solutions of the historical problems with the help of their imaginations. This method has some time limit, but provides children to learn much better historical issues. The most significant advantages of problem solving method are the high level of learning, the high level of remember, and the high level of positive attitude in history course. When the experiment group and the control group are compared, the experiment group is better than control group in all factors. By means of problem solving method, the skills of the children will be developed in history courses. These skills are the historical thinking, verifying historical evidences and theirs evaluations, finding the causal relations among the events and reasoning. There is no doubt that this method encourages the children to think about historical issues and to evaluate them with their visions.