Coğrafya eğitiminde öyküleştirme yönteminin kullanılmasının öğrencinin akademik başarısına etkisi
The effect of using storyline method on students' academic achievement on geography teaching
- Tez No: 603414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Türkiye'de son yıllarda gelişen yeni eğitim anlayışı olan yapılandırmacı eğitim öğrenciyi merkeze alır, öğrencinin öğrenmede etkin bir rol olmasını sağlar. Yapılandırmacı eğitime dair birçok yöntem ve teknik vardır. Öğrenme sürecinde bu yapılandırmacı eğitime ait yöntem ve tekniklerin etkileri sorgulanmakta, birçok tez çalışmasına konu olmaktadır. Bu çalışmada da yapılandırmacı eğitime ait olan öyküleştirme yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla, öğrencinin öyküleştirme yönteminin kullanılması ile akademik başarısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu tez çalışmasında öyküleştirme yönteminin ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı ve uygulanması halinde öğrencinin akademik başarısını nasıl etkilediği sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmada deneysel yöntem kullanılmış, ders uygulaması öncesi ön test, uygulama sonrası ise son test yapılarak testler arasındaki ilişki SPSS programı sayesinde analiz edilmiştir. Uygulama 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Sakarya ilinin Serdivan ilçesindeki Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi 10.sınıf öğrencileri üzerinde nisan ve mayıs aylarında yapılmıştır. 2 adet 10.sınıf, 34'er öğrenciden 68 öğrenci katılmıştır. Ön test ve Son test sonuçları arasındaki ilişkiden yola çıkarak akademik bilgilerin değişimi hakkında sonuçlara varılmıştır. Başarı testi soruları Coğrafya Öğretim Müfredatı 10.sınıfa ait Doğal Afetler ve Türkiye kazanımlarından oluşturulmuştur. Sonuç olarak, öyküleştirme yönteminin coğrafya öğretiminde kullanılması halinde öğrencideki akademik başarının artacağı gözlenmiştir. Coğrafya öğretiminde, diğer yapılandırmacı eğitim yöntem ve tekniklerinde olduğu gibi öyküleştirme yönteminin de kullanılması yaygınlaştırılmalı, öğretmen ve öğrencilerin bu etkinlikleri sıklıkla gerçekleştirebilmeleri için, uygulamayı kolaylaştıracak tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Constractivist education ,which is developing lately in Turkey and new conception of education, helps the student-centered education and it supplies to take an active role in learning for students. There are lots of methods and techniques in constractivism. The effects of constractivist methods and techniques are questioned and mentioned in many thesis study.Storyline method which belongs to constractivism, is used in this work. For this reason, the relationship between using storyline method and effect of storyline method on students'academic achievement are examined. In this thesis study storyline method was evaluated with outcomes about what it work, how to used and how it affects students' academic achievement.In implementation phase, experimental method and pretest-posttest design was used and the relationship between rho tests was analysed by SPSS programme. It was concluded based on the relationship between pretest and posttest results.Test questions were composed of function , which is natural disasters and Turkey belonged to 10th grade Geography in school curriculum.As a result, if storyline method is used in Geography teaching, it is observed that academic achievement will increase.