Uluslararası ekonomi ve finans sisteminin Türk toplumsal yapısı üzerine etkileri
- Tez No: 21444
- Danışmanlar: DR. MÜZEYYEN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Anadolu'ya geldikten sonra çok çeşitli kültürlerle ilişki kuran ve sürekli olarak bu çevreden etkilendiği gibi bu kültürleri de etkileyen Osmanlı İmparatorlumu, gelişme döneminden itibaren kendi içine kapanmaya ve dünyadaki değişimlere karşı duyarlılığını yitirmeye başlamıştır» Gerileme döneminin sonunda emperyalizmin artması ile dış dünyadaki değişimlerden birinci derecede etkilenen Türk toplumu, Cumhuriyet dönemi boyunca gerek ekonomisinde, gerek siyasi hayatında gerekse dış politikasında bu çok taraflı ilişkilerin sonucu olarak değişimini farklı boyutlarda sürdürmüş ve kozmopolit bir yapı kazanmıştır. Uluslararası ekonomik ilişkilerin artması ve bu ilişkilerin giriftleşmesiyle bütünün bir parçasında ortaya çıkan. demişim bütünün tamamını etkilemekte, Türkiye'nin geleneksel siyasi ve ekonomik yapısındaki değişimler de dünyanın değişen ekonomi!:: ve siyasi yapısına karşı çeşitli birikim düzeylerinde farklı tepkiler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Tezimiz bu etki-tepki sürecinin biçim ve boyutlarını yerli yerine koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish society have always been effected by its environment during the history after she had- immigrated to Anatolia, am:! intertwiningly influenced the societies,, get in touch ana connected with» Inspite such a huge- pluralistic structure, until the hegining of the declining eras of the Ottoman Empire, she started to loose her sensitivity with highly accelerated rate over incidents that, happens out öf her borders. Towards the end of the declining B:raf by the emphasis of the emperialism, Ti.trk.ish society is started to be influenced by the economic modifications in the world very closely? and during the age of Turkish Republic, not only in economic aspect, but. also in foreign policy and political life context, she embodied the conclusions of the such a mult.i--lat.eral relations in a cosmopolitan structure. Progressions of the complex -international economic relations, any modification which appear in any part, of the system, directly effects the ingredients of the whole part. Any change in traditional political and economic structure of Turkey, also reacts against developments stemming "from the world economy and policy, on different size in different accumulation levels. The ultimate aim of this thesis is try to find the mainframe and process of the such an acti.on-~react.ion chain.