Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Adil Yargılanma Hakkı.
European Convention On Human Rights and Right To A Fair Trial.
  1. Tez No: 214441
  2. Yazar: HAMZA DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
kinci Dünya Savası'nın sebep oldugu toplu yıkımdan sonra Avrupalılar gelecekteki savasların ve diktatörlüklerin önüne geçmek için harekete geçtiler. Öncelikle, insanlık ailesinin bütün üyelerinin dogustan sahip oldugu insanlık onurunu ve esit ve vazgeçilmez haklarını tanıdılar. nsan haklarına kayıtsızlık ve saygısızlıgın insanın vicdanını yaralayan vahsi davranıslarla sonuçlandıgını gördükleri için insanların ifade ve inanç özgürlüklerini kullanabildikleri, korkudan ve yoksulluktan kurtuldukları yeni bir dünya meydana getirmek amacıyla Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi'ni ilan ettiler. Bu kapsamda vatandaslarına adil yargılanma hakkı tanıdılar. Herkese kisisel hak ve yükümlülükleri ile haklarındaki suç isnadından ve bu isnadın karara baglanmasında hukuken kurulmus, bagımsız ve tarafsız bir yeri tarafından makul bir sürede, adil ve aleni olarak yargılanma hakkı tanıdılar. Bu çalısma, bu çabaların hangi kapsamda ve hangi düzeyde ele alındıgını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Önce Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi'nin uygulama alanları ve ele alınan haklar ele alınmıstır. kinci olarak, Sözlesmede düzenlenen adil yargılanma hakkı üzerinde durulmustur. Bu baglamda, adil yargılanma hakkının konusu, kapsamı ve unsurları açıklamıstır. Üçüncü olarak bu çalısma, Avrupa nsan Hakları Mahkemesi'nin uygulamalarını, Türkiye'den yapılan basvurular üzerinden degerlendirmektedir. Son olarak, bir sonuç ve öneriler bölümü ile çalısma sonlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
After huge destruction caused by the Second World War, Europeans initiated processes to prevent future wars and dictatorships. They firstly recognized the inherent dignity and inalienable rights of members of the human family. They proclaimed the European Convention of Human Rights in order to introduce a new world in which human beings shall enjoy freedom of speech and belief, and freedom from fear. Because they saw that the disregard and contempt for human rights have resulted in barbarous acts which have outraged the conscience of mankind. In this context, they accepted the right to a fair trial for their citizens in the determination his/her civil rights and obligations or of any criminal charge against him/her, they recognized for everyone a fair and public hearing within a reasonable time by an independent and impartial tribunal established by law. This study intends to show the content and level of efforts of developing human rights. First, implementation areas of and rights those are included in the European Convention of Human Rights are examined. Second, the right for a fair trial arranged in the Convention is analyzed. In this framework, the subject, content and factors of the right for a fair trial is explained. Third, this study evaluates some decisions of the European Court of Human Rights based upon applications made against Turkey. Finally, this study is ended with a section of conclusion and suggestions about the subject.