Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Ceza Hukukunda adil yargılanma hakkı bağlamında makul sürede yargılanma ilkesi
The principle of hearing in reasonable time within the content of right to a fair trial in European Convention On Human Rights And Turkish Penal Law
- Tez No: 263001
- Danışmanlar: PROF. DR. R. FÜSUN SOKULLU AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, 18 Mayıs 1954 tarihinde taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin denetim mekanizması olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi madde 6 adil yargılanma hakkı kapsamında makul sürede yargılanma hakkına ilişkin kararları ve bu kararların iç hukukumuzdaki etkileri ve hakka hizmet eden düzenlemeleri incelemektedir.Dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları,çalışmanın temel eksenini oluşturmuştur. Bununla birlikte, bölgesel ve uluslararası nitelik taşıyan diğer belgelere ve bunlara ilişkin organların görüş, tavsiye ve kararlarına da çalışmada yer verilmiştir.Bu inceleme sonucunda varılan sonuç şudur ki; ceza adalet sisteminin etkinliğinin temel göstergelerinden biri olan makul sürede yargılama sadece Türkiye bakımından değil, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne Taraf birçok devlet için de güncelliğini yitirmemiş bir sorun olarak karşımızdadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the European Court of Human Rights? (which is the supervision mechanism of European Convention on Human Rights that we became a part to, in 18th May 1954) desicions about right to a hearing in a reasonable time; the effects of this desicions to our interior law and the arrangements that services to the right, within the content of 6 th. article of the convention.Accordingly, the European Court of Human Rights? desicions constitutes the basic axis of this study. Nonetheless, this study also comprises of examinations on other national and international documents and the point of views, advices and decisions of related organs.As a result of this study: Hearing in a reasonable time that is one of the basic indicators of the penal justice system is considered as an up-to-date problem not only for Turkey, but also for many other states that became the part of European Convention on Human Rights