Kamuoyunun spor medyasından beklentilerinin nitel ve nicel yönden değerlendirilmesi
The expectations of the public from the sports media:A qualitative and quantitative analysis
  1. Tez No: 214442
  2. Yazar: SELAMİ ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GAZANFER DOĞU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Spor olaylarını halka duyurma islevini yerine getiren spor medyası, tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de genis kitleleri etkileyen bir güce sahiptir. Bu arastırmada Türkiye'deki spor medyasının durumunun belirlenmesi ve spor kamuoyunun yazılı medyadan beklentilerinin saptanması amaçlanmıstır. Nitel bölümde spor yazarlarının bildirdigi görüsler çerçevesinde, Türkiye'deki spor medyasının yayın anlayısının ?popülist yaklasım? ve ?sportif yaklasım? olarak iki grupta degerlendirilebilecegi belirlenmistir. Buna göre spor medyasının çogunlugu günümüzde popülist yaklasımla yayın yapmaktadır. Bu anlayısta medya, taraftarı fazla olan futbol kulüplerinin hegemonyası altında yozlasmaktadır. Sportif yaklasım ise sporun öz degerlerinin ön plana çıkarıldıgı ve tüm spor dallarını kapsayan bir yayın anlayısını içermektedir. Spor medyasının futbol dısındaki diger spor dallarına daha fazla yer vermesi halinde, medya kuruluslarının daha genis bir kitleye hitap eder hale gelecegi, böylece izleyici ve okur sayısının artacagı belirtilmistir. Nicel bölümde sporseverlerin yazılı spor medyasından beklentilerini ölçmek için ?Spor Medyasından Beklentiler Ölçegi? adı verilen bir ölçek gelistirilmis ve internet üzerinden 1360 kisi üzerinde uygulanmıstır. Katılımcıların yazılı spor medyasından beklentilerini içeren 18 maddelik ölçek, uygulanan faktör analizi sonucunda 6 faktöre indirgenmistir. Bu faktörler ?Sportmenlik ve Tarafsızlık?, ?Dil ve Anlatım?, ?Bilgi?, ?Yogun içerik?, ?Görsellik? ve ?Futbol Haberi? olarak adlandırılmıstır. Katılımcıların çogunlugu, spor medyasının genel yayın anlayısından memnun olmadıklarını bildirmislerdir (% 71.84). Katılımcıların % 48.57'i spor medyasını inandırıcı bulmamaktadır. Türkiye'de sporseverler, spor medyasından daha nitelikli bir yayıncılık beklemektedir.
Özet (Çeviri)
The sports media which informs the public of sports events has a big power in our country which influences large audiences just like in other countries. This research was undertaken to determine the situation of the sports media in Turkey and to identify the expectations of the public interested in sports regarding the print media. According to the opinions expressed by seven writers in the qualitative section, it was decided that the concept of informing the public and the concept of coverage of sports events by the sports media can be evaluated in two groups: `populist approach? and `sportsmanlike approach?. The results show that at the present time the majority of the sports media uses populist approaches in their publications and coverage. In this approach, the media degenerates under the hegemony of the football clubs which have the highest number of supporters. The sportsmanlike approach, on the other hand, comprises of the concept of publication which brings the core values of sports in the foreground and which embraces all of the sports branches. The research results indicate that if the sports media gives more coverage to the other sports branches in addition to football, they will be able to address larger audiences, thus the number of people interested in sports events will increase. In the quantitative section, a new scale which was called `Scale of the expectations from the sports media? was developed with the aim of measuring the expectations of the sports fans from the print media in sports. This scale was applied to 1360 persons through Internet. The scale was developed originally with 18 items to determine the expectations from the sports media but after factor analysis was conducted, these items were reduced to 6. These items are `Sportmanship and Fair Play?, `Language and Expression?, `Information?, `Intensive Content?, `Visual Content? and `Football News?. The majority of the participants stated that they are not content with the general coverage approach of the sports media (71.84 %). The 48.57 % of the participants do not find the sports media convincing. The sports fans in Turkey state that they expect a better quality publication, broadcast and coverage from the media.