Sayıştay
Sayıştay
  1. Tez No: 214440
  2. Yazar: HASAN HALİS ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalısmada bir Yüksek Denetim Organı olan Sayıstay Osmanlımparatorlugundan günümüze yapısı kanunları yasadıgı degisiklikler ve etkinligiaçısından incelenmistir.Demokratik hukuk devletinin vazgeçilmez ögesi olarak Sayıstayın Osmanlımparatorlugunda 1839 yılında kuruldugunu görüyoruz.Bütün kurumlarda oldugu gibi Sayıstay da uzun dönemde toplumun yapısalözelliklerine, kısa dönemde hukuk kurallarındaki degismelere ve diger faktörlerebaglı olarak çesitli evrelerden geçmistir. Gerek bu evrelerin özelliklerini belirtmek,gerekse kurulus ve isleyisindeki degisimleri ortaya koyabilmek amacıyla Sayıstayıntarihçesi, yapısı ve görevler dönemlere ayrılarak incelenmis ve verimlilik etkinliknoktasında tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis Sayistay as a Chamber of Accounts as a Supreme Supervisory Organ,examined from the time of Ottoman Empire throughout today in terms of itsstructure, laws, its activity and changes that it has faced.Sayistay as a inalienable part of a democratic country has founded during the time ofOttoman Empire in 1839.Like all other government institutions Sayistay has been trough several phases ofchange according to structural characteristic of public in long term and changes inlaw and other factors in short term. History of Sayistay, its structure, andresponsibilities of the institution is evaluated in terms of efficiency and activity topoint out the properties of these phases and to identify the changes in structure andoperation for different time periods.