Ülkemizde bağlama ve klasik gitarın sanatsal ve öğretsel süreçler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study of bağlama (a long-necked turkish lute ) and classical guitar in terms of artistic and teaching process in country
  1. Tez No: 214466
  2. Yazar: ZEKERİYE KAPTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADIK YÖNDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu arastırmada; Ülkemizdeki baglama ve klasik gitarın sanatsal ve ögretsel süreçleri karsılastırmalı olarak incelenmistir. Arastırmayla bu iki çalgının ülkemizdeki sanatsal ve ögretsel süreçleri nasıl bir baslangıç ve gelisim göstermektedir, bu çalgıların ögretsel süreçleri nasıl islemektedir ve bu süreçler arasında ne gibi farklılık ve benzerlik bulunmaktadır? sorularına cevap aranmıstır. Arastırmada öncelikle baglama ve klasik gitarın sanatsal gelisim evreleri tarihsel bir bakıs açısıyla irdelenmis, ögretsel süreçleri ise egitim disiplini ile bir iliski olusturabilecek sekilde incelenmistir. Arastırma sonucunda bu süreçlerin belirlenmesiyle bir önem olusturulmaya çalısılmıs, bu önem ile çalgı ögretimi alanına yönelik farklı bakıs açıları ve yeni fikirler olusturulmak istenmistir. Arastırma bütünüyle nitel bir arastırmadır. Veriler doküman incelemesi ve nitel arastırma teknikleri kullanılarak elde edilmistir. Elde edilen veriler betimsel çözümleme yöntemleri uygulanarak degerlendirilmistir. Arastırmada nitel arastırma tekniklerinden görüsme teknigi kullanılarak uzman kisilerin konuyla ilgili görüsleri alınmıstır. Bununla birlikte yerli ve yabancı kaynaklar incelenmistir. Elde edilen bulgular sonucunda baglama ve klasik gitarın ülkemizdeki sanatsal ve ögretsel süreçlerinin farklılastıgı ve her iki çalgının da kendilerine özgü bir ögretim seklinin oldugu sonucuna ulasılmıstır. Bu sonuçlar dogrultusunda çalgıların ögretim süreçlerine iliskin bazı öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, we researched the artistic and teaching processes of classical guitar and baglama (a long-necked Turkish lute) in our country. In this study, we tried to find answers to these questions: How did these two instruments start and develop in terms of art and teaching? How does their teaching go on? And what are the differences and similarities between these processes? We researched the stages of artistic development processes of classical guitar within a historical perspective and dealt the educational processes within a framework of educational discipline. At the end of the study by determining these processes, we tried to create an awareness and we aimed to form new ideas and views on teaching of insrument playing. This is a completely qualitative study. Data were obtained from documents and by using research techniques. Obtained data were evaluated via descriptive analysis methods. During this research, we also applied the interview technique, a qualitative resarch technique to get the opinions of experts in this field. The results showed that artistic and teaching process of baglama and clssical guitar have diverged in our country and they both have a unique teaching style. We have made some suggestions on teaching processes of these two instruments according to these findings.