Ultrason ön uygulamalı ve mikrodalga kurutma yöntemi ile şeker pancarı posasından diyet gıda lifi eldesi
Dietary fiber production from sugar beet pulp with ultrasound pretreatment and microwave drying
- Tez No: 585255
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Diyet gıda lifleri sağlık açısından olumlu etkileri ve gıdalara kazandırdıkları özellikler nedeniyle gıda sanayinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde diyet gıda lifi üretimi yapılmamakta ve gerekli lifler ithal edilmektedir. Bu çalışmada şeker pancarı posasından teknolojik olarak en iyi özelliklere sahip diyet gıda lifi üretimi amaçlanmıştır. Bu amaçla farklı üretim yöntemleri uygulanmış ve uygulanan yöntemler için optimum proses parametreleri belirlenmiştir. Uygulanan üretim yöntemleri 1. haşlama ve kurutma işlemlerinden meydana gelen klasik yöntem ile diyet lif üretimi; 2. ultrason uygulamasının klasik üretim yönteminde ön uygulama olarak kullanılması şeklinde ultrason ön uygulama ile diyet lif üretimi; 3. klasik üretim yönteminde kurutma aşamasında mikrodalga ile kurutma yöntemi kullanılarak şeker pancarı posasından diyet lif üretimleri şeklindedir. Yanıt yüzey yöntemi ile bu üç yönteme ait optimum proses parametreleri belirlenmiştir. Klasik yöntem için optimum proses parametreleri haşlama sıcaklığı 75 ᵒC, haşlama süresi 45 dakika, kurutma sıcaklığı 92.66 ᵒC, kurutma süresi 6.78 saat olarak; ultrason ön uygulama için optimum proses parametreleri ultrason güç (% amplitude) %73.50, ultrason uygulama süresi 29.58 dakika olarak ve mikrodalga kurutma yöntemi için optimum proses parametreleri mikrodalga güç 450 W, mikrodalga süre 67.95 dakika olarak belirlenmiştir. Ayrıca ultrason ön uygulama ve mikrodalga kurutma yöntemleri birlikte kullanılarak şeker pancarı lifi üretilmiştir. Dört farklı yöntem ile üretilen şeker pancarı lifleri karşılaştırılmış ve ultrason ön uygulama ile mikrodalga kurutma yöntemleri birlikte kullanılarak üretilen şeker pancarı lifinin su bağlama kapasitesi, yağ bağlama kapasitesi ve renk değerlerinden L* (aydınlık) değerinin diğer yöntemlere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu nedenle şeker pancarı posasından teknolojik olarak en iyi özelliklere sahip diyet gıda lifi üretim yöntemi olarak ultrason ön uygulama ile mikrodalga kurutma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı yöntem seçilmiştir. Bu yöntemle üretilen şeker pancarı lifleri üç farklı partikül boyutunda (
Özet (Çeviri)
Dietary fibers are often used in food industry since they provide foods with some properties and their positive effects on health. However, dietary fibers are not produced in our country so required fibers are imported. In this study, it was aimed to produce dietary fiber from sugar beet pulp with the best technological properties. For this purpose, different production methods were applied and optimum process parameters were determined for these methods. These methods are 1. dietary fiber production by the classical method consisting of boiling and drying processes; 2. ultrasound pretreatment method in the form of using as a pretreatment in the classical method; 3. microwave drying method which was applied in the drying stage of classical method for the production of dietary fiber from sugar beet pulp. The process parameters of these three methods were optimized using the response surface methodology. The optimum process parameters determined as the optimum process parameters of the classical method are boiling temperature 75 ᵒC, boiling time 45 minutes, drying temperature 92.66 ᵒC, drying time 6.78 hours; the optimum process parameters of ultrasound pretreatment are ultrasound power (amplitude %) 73.50%, ultrasound time 29.58 minutes; the optimum process parameters of microwave drying are microwave power 450 W, microwave time 67.95 minutes. In addition, ultrasound pretreatment and microwave drying methods were used together to produce sugar beet fiber. Sugar beet fibers produced by four different methods were compared and it was determined that sugar beet fiber produced by using ultrasound pretreatment and microwave drying methods together have higher water holding capacity, oil holding capacity and L* (lightness) value than other methods. For this reason, the method where ultrasound pretreatment and microwave drying methods were used together was selected as the production method of dietary fiber from sugar beet pulp having the best technological properties. The sugar beet fibers produced by this method were sieved by grinding in three different particle sizes (