Piyano öğretim programı model önerisi ve uygulamadaki görünümü
A proposed model of a piano education program and its prospect in application
- Tez No: 214465
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GÖRSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu arastırmada, Egitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Egitimi Bölümü Müzik Ögretmenligi Anabilim Dalı Piyano dersi için kullanılmakta olan mevcut ögretim programlarının durumu degerlendirilmis ve buradan yola çıkarak, kapsamlı bir ögretim programının tüm ögelerini içeren sekiz yarıyıllık bir piyano ögretim programı hazırlanmıstır. Arastırma için hazırlanan program, Abant zzet Baysal Üniversitesi Egitim Fakültesi Güzel Sanatlar Egitimi Bölümü Müzik Ögretmenligi Anabilim Dalı 1. Sınıf 1. Yarıyıl piyano ögrencilerine uygulanmıs ve ulasılan sonuçlar piyano egitimi açısından degerlendirilmistir. Mevcut piyano ögretim programlarının durumunu ortaya koyabilmek için farklı kurumlardan ve farklı deneyim gruplarından 26 piyano ögretim elemanına yapılandırılmıs görüsme uygulanmıs, literatür taranmıs ve elde edilen verilere göre hazırlanan piyano ögretim programının 1. sınıf 1. yarıyıllık bölümü 40 ögrenciye uygulanarak gözlemlenmistir. Arastırma ile ilgili ön çalısma olusturması açısından uygulanan yapılandırılmıs görüsme sonucunda; piyano dersi'ne yönelik piyano ögretim elemanlarının birçogunun herhangi bir ögretim programı kullanmadıgı, kullananların ise programlarının içeriginde, ögretim programı ögelerine tam olarak yer vermedigi, yani tanımsal program kullandıkları saptanmıstır. Aynı piyano ögretim elemanlarından, arastırma için olusturulan piyano dersi ögretim programı model önerisi'nin içerigindeki hedef ve hedef davranıslara iliskin görüsleri alınmıs ve buna baglı olarak Piyano dersi ögretim programı hazırlanmıstır. Arastırma için hazırlanan programın uygulandıgı 1. sınıf ögrencilerine 1 yarıyıl süresince dönem bası, ortası ve dönem sonu olmak üzere 3 ayrı gözlem yapılmıstır. Gözlem yapılan ögrencilere, piyano egitiminin hedeflerini kapsayıcı bir bilissel test, gözlem dönemi öncesinde ve sonrasında olmak üzere 2 kez uygulanmıstır. Piyano egitimi alanında uzman 3 gözlemci tarafından yapılan degerlendirmeler sonucunda arastırma için hazırlanan piyano ögretim programı modelinin piyano egitiminin hedeflerine ulasmada olumlu yönde etkin oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This research assessed the state of current teaching methodology for teaching piano in the Department of Fine Arts (Education) specializing in Music Teacher Training. From this assessment, an eight-semester piano teaching curriculum including all the elements of a comprehensive teaching program was prepared. The program was applied to the first semester of freshman piano students in Abant Izzet Baysal University, Faculty of Education, Fine Arts Education Department, Music Teacher School. The success of the program?s outcomes was assessed in relation to the goals of piano education. We gave structured interviews to 26 piano teachers from different institutions with a variety of experience to survey the state of current piano teaching methodology. Literature focusing on new teaching techniques was found and these techniques were used on 40 first year students in their first semester. After the pre-research interviews, we discovered that most teachers were not implementing any structured teaching program or methodology. Those following a program failed to include the teaching elements in their program?s curriculum. This revealed that they had been using a descriptive program. The same teachers were asked their opinions of the goals and objectives in the model program?s curriculum and subsequently a teaching program was prepared. First year students were observed at the beginning, middle and end of the first semester of their program. We gave a cognitive test to the students including the goals of piano teaching twice: once before and once after the observation period. The results of the assessments of three competent observes illustrated that the piano teaching model prepared for the research was extremely effective in meeting the objectives of piano education.