1918-1930 Türk-Yunan ilşkileri
1918-1930 Turkish-Greek realitions
  1. Tez No: 214480
  2. Yazar: OĞUZ KALELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezde; Coğrafya'nın komşu,tarihin düşman yaptığı Türkiye ve Yunanistan 'nın 1918-1930 arasındaki ilişkileri incelenmiştir.İlmin tarafsızlığı ile yapılan inceleme sonunda, ihtilâfların kaynağında Yunanistan'ın Megali İdea (Büyük İdeal-Büyük Yunanistan) fikrinin olduğu görülmektedir.Çünki Megali İdea fikrinin hedefi doğuda,Türkiye toprakları üzerindedir.Megali İdea;Anadolu'yu tahrip ederek Türk Milletine acılar verdiği gibi,Yunan halkına da felaket getirmiştir.Türk -Yunan barışı Megali İdea'ya rağmen sağlanmalıdır.Bunun için yegane şart, Yunanistan'ı kalıcı barışa zorlayacak kadar Türkiye'nin güçlü olmasıdır.
Özet (Çeviri)
İn this theses; Turkısh-Greek relations examined of the period 1918-1930 which two countries made neighbour by geography,enemy by history.İimpartiality, according to end of the research,Megali İdea (Great İdea-Great Greek) Doctrin of the Greek is the main source of the conflict.Because;the object of the Megali İdea Doctrin is at east and on the Anatolin lands.Megali İdea painfully, destroyed to Anatolin.However,Turkısh-Greek peace should achive.First condition is Turkey should be powerful for lasting peace to Greek.