Tedarik zinciri yönetimi ve ısı sektöründe bir uygulama:Viessmann A.Ş.
Supply chain management and an application from the heat sector:Viessmann A.Ş.
  1. Tez No: 214481
  2. Yazar: CENK TOPÇUBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, tedarikçileri, lojistik hizmet sağlayıcıları, üreticileri, dağıtıcıları, perakendicileri içine alan ve bunlar arasında malzeme, ürün ve bilgi akışını sağlayan bir sistemdir.Tedarik Zinciri yönetiminin temel amaçları, müşteri tatminini arttırmak, stok ve stokla ilgili maliyetleri azaltmak, ürün hatalarını azaltmak ve faaliyet maliyetlerini azaltmaktır.Tedarik zincirinin 4 adet temel yönlendirici unsuru mevcuttur.Bunlar: lojistik, envanter, üretim faaliyetleri ve bilgi olarak sıralanabilir.Malzeme oluşumu ve gelişimi ile başlayan tedarik zinciri süreçleri, sipariş kazanımı süreci, üretim planlama süreci, tedarik süreci, üretim süreci, dağıtım süreciyle devam ederek, satış süreciyle son bulur.Türkiye'deki ısı sektörü son 10 yılda doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla düzenli büyüme gösteren bir pazar haline gelmiştir. Bu pazar içinde bir çok ısıtma firması kendine yer bulmakta ve pazardan paylarını almaktadır. Viessmann A.Ş firması da yaklaşık 15 yıldır Türkiye'de Viessmann markalı kazan kombi cihazlarının satışını yapmakta, ayrıca son 5 yıldır LG klima distribütörlüğünü yapmaktadır. Ürün paletinde çok çeşitli ürünlere sahip olan Viessmann A.Ş., malzeme sevkiyat kontrolünü düzenle hale getirebilmek için 2000 yılında SAP sistemine geçmiş ve Almanya ve iç tedarikçilerle olan sevkiyat ağını sistemli çalışır hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply Chain Management is a system, which contains suppliers, logistical service providers, manufacturers, distributors, retailers and the system obtains material, product and information flow between these concepts.The basic objects of supply chain management are, increasing customer satisfactions, decreasing stock costs, decreasing the faults of products and the decreasing of activity costs.There are 4 main facts of supply chain management.These are: logistic, inventory, production activities and information.The supply chain management processes start with consist of material and development process and continue order winning process, manufacture planning process, supplying process, distributing process and at the last sale process.On the basis of increasing demands of natural gas in last 10 years, the heat sector in Turkey has developed fastly and the sector has become a big market. In this market there are many companies, which get their portions from the market. Viessmann A.Ş company has started it?s activities in Turkey 15 years ago by selling many kinds of Viessmann boilers. The product range categorised according to technology, offers the right solution for every demand and every budget. And everything from one source, with perfectly matching system components. In order to create material supply control system, Viessmann A.Ş company has started to work with SAP system. This system helps to organize the supply chain processes.