Küçük ve orta ölçekli işletmelerde tedarik zincirinin rolü ve performansının ölçümü: Aydın ili uygulaması
The role of supply chain in smes and evaluation of performance: Aydin application
- Tez No: 214484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tedarik Zinciri süreci, birbiri ile iliskili birden çok alt süreçten olusan ve akıs yönühammaddelerin elde edilip nihai ürüne çevrilmesinden, müsteriye teslimine doğru olan birsüreçtir. Tedarik zincirinin bir bütün olarak iyi yönetilmesi isletme performansını olumluetkileyecektir. KOB?'ler esneklikleri ve yaratıcılık yetenekleri sayesinde, günümüzekonomilerinde önemli bir yere sahiptirler. Günümüzde önemli bir stratejik araç haline gelmisolan tedarik zinciri ve tedarik zinciri yönetimi KOB?'lere, küresel ekonomilerde rekabetetmek için fırsatlar yaratabilmektedir. Tedarik Zinciri Yönetimi'nin KOB?'ler üzerine etkilerihakkında henüz görüs birliği olusmamıstır. Genel olarak tedarik zinciri yönetimi arastırmalarıbüyük ölçekli isletmelerin bakıs açısına göre düzenlenmistir. Bu çalısmada, Tedarik zinciriyönetiminin KOB?'ler üzerindeki etkileri, Aydın ili merkezinde faaliyet gösteren KOB?'lereuygulanan anket aracılığı ile ölçülmeye çalısılmıstır. Tedarik zinciri uygulamalarınıntedarikçilerin performansı üzerine bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıstır. Ancak,tedarikçilerin performansının isletmelerin ürün kalitesi ve operasyonel faaliyetlerini olumluyönde etkilediği sonucuna varılmıstır
Özet (Çeviri)
Supply Chain process is a process consisting of interrelated sub processes and flowingthrough from acquisition of raw materials converted into final products to delivery tocustomer. Effective management of supply chain as a whole affects optimistically firm?sperformance. Small and Medium Seized Enterprises (SMEs) have an important role due totheir flexibility and creative abilities. Today, Supply Chain (SC) and Supply ChainManagement (SCM) as strategic tools are able to give opportunities to the SMEs to competeglobally. There is no consensus on the effects of SCM on SMEs. In general, studies on SCMhave been conducted to consider large enterprises. In this study, effects of SMC on SMEshave been tried to measure by a survey administered on SMEs located at Aydın providence inTurkey. The empirical results have indicated that there is no significant relation betweenSupplier Performance and Supply Chain Practices. On the other hand, Supplier Performancehas a significant impact on firm?s product quality and operational performance.