Seyahat acenta yöneticisi bakış açısıyla internet üzerinde pazarlamanın üstün, zayıf yanları ve bunlara yönelik stratejiler: İzmir ili uygulaması
Superior and weak aspects of marketing via internet from point of wiev of a travel agency manager and strategies directed to these:İzmir province exercise
  1. Tez No: 214483
  2. Yazar: CEREN ATAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada seyahat literatüründe internet üzerinde pazarlama kavramı elealınmıştır. Seyahat acenta yöneticisi bakış açısıyla internet üzerinde pazarlamanın üstün vezayıf yanları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Literatürde bahsedilen üstün, zayıf yanlar ileyöneticilerin düşünceleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca internet üzerinde pazarlamada başarılıolmayı sağlayan stratejilerin seyahat acentaları tarafından ne kadar uygulanıp uygulanmadığıtest edilmiştir. Araştırma, literatür taramasını takiben, anket uygulamasıyla oluşturulmuştur.Araştırma evreni olarak İzmir ilinde bulunan seyahat acentaları yöneticileri belirlenmiştir.Yapılan analizler sonucunda, seyahat acenta yöneticilerinin interneti daha çok bir yarar olarakalgıladıkları ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
This study covers the marketing concept via internet in the travel literature. It wastried to assess the superior and weak aspects of marketing via internet from point of view of atravel agency manager. The superior and weak aspects mentioned in the literature werecompared with the thoughts of the managers. Further, it was tested to which extent thestrategies ensuring the success in marketing via internet are whether utilized by the travelagencies or not. Following the study and a literature screening, a poll was constituted. Asstudy environment the managers of travel agencies located in the Province Izmir weredetermined. In result of the analyses made, it has been found out, that the managers of thetravel agencies are considering the internet rather as a benefit