Örgütlerde Kariyer Planlama ve Çalışanların Mesleki Tükenme Düzeyi
Carrier Planning and Employees' Burnout Level in Companies
- Tez No: 214499
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ENDER ALTUNOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
Arastırmada, günümüzde küresellesme ve rekabetin etkisiyle önem kazanan kariyer kavramının getirisi olan, örgütsel kariyer planlaması ile yoğun stres sonucu olusan tükenmislik sendromu açıklanmaya ve bu kavramlar arasındaki iliski belirlenmeye çalısılmıstır. Kariyer, kisinin çalısma yasamınca üstlendiği islerin bütünü olarak tanımlanmıstır. Kariyer planlamasının ise, birey açısından kariyer hedeflerini olusturarak baslayacağı, örgüt açısından ise, ilerleyebilecek vasıftaki çalısanların seçilerek, kariyer yollarının olusturulacağı ve yönetileceği bir süreç olduğu belirtilmistir. Tükenme, bireyin kendisine büyük hedefler koyması sonucunda, hayal kırıklığına uğraması ve enerjisinin tükendiğini hissetmesi olarak açıklanmıstır. Arastırmanın turizm sektöründe uygulanmasının sebepleri arasında, yüksek dıs ticaret açıkları tasıyan ülkelerin ihtiyaç duyduğu döviz girdisini sağlaması ve yarattığı istihdam olanaklarıyla issizliğin azaltılmasına katkıda bulunması gösterilmistir. Turizm sektöründe, insan faktörü öneminin daha da belirginlesmesi nedeniyle, çalısanların tükenmislik düzeyinin, isletmelerin performansını etkileyeceği ve bu nedenle sektördeki isletmelerin rekabet açısından nitelikli isgücü istihdam etme zorunluluğu tasıyacağı düsünülmüstür. Anket formları, Aydın ilindeki dört ve bes yıldızlı olan 37 otele ulastırılmıs ancak 29 tanesinden geri dönüsüm alınabilmistir. Toplamda 190 kisiye uygulanan anketlerin değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılarak, regresyon analizi yapılmıstır. Elde edilen bulgular sonucunda, arastırmanın hipotezi doğrulanmıs ve iki faktör arasında ters yönlü bir iliski olduğu sonucuna varılmıstır. Buna göre, kariyere verilen önem arttıkça, mesleki tükenmislik düzeyi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, increasing importance of carrier concept and its result of organizational planning and burnout because of intensive stress all results from globalization and enhanced competition have been investigated. Relationships among these concepts are also explored. Carrier is defined as all tasks assigned to a person during his work life. Carrier planning is defined as to form career targets for individuals and to pick appropriate individuals for promotion and tasks from the point of organization. Burnout is defined as the individuals to define higher targets and because of disappointment, the depreciation of individual energy and the feeling of exhaustion. The reason that research is applied in tourism industry is that this sector can supply necessary foreign currency needed for a developing country and can help to reduce unemployment because of higher employment opportunities. Since human capital is more vital in tourism industry, exhaustion of workers thought to effect the performance of the companies. Because of this, companies require to hire qualified workers to complete with other organizations in the industry. Survey has been sent to 37 five or four star hotel in Aydin region, yet only 29 responses have been received and total 190 people have been participated in the survey. The analysis of the data has been performed by using SPSS statistical package program. Results proved the research hypothesis and we found that there is negative relationship between the previously mentioned two factors. We could argue that as the importance of carrier increases, the burnout levels decreases