Altı sigma ve toplam kalite yönetimi uygulayan işletmelerde altı sigmanın uygulanabilirliği
Six sigma and applicability of six sigma in the business applying total quality
- Tez No: 214500
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ŞENKAYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde isletmeler bütün pazarda ve bütün boyutlarıyla rekabet avantajlarını elde etmek için kalite isini uzun vadeli genel bir hedef olarak görmektedir. ?sletmeler için kaliteye giden bu yolda Toplam Kalite Yönetimi ve yeni bir yaklasım olan Altı Sigma ortaya çıkmıstır. Büyük çaplı firmalarda ortaya çıkan Altı Sigma, ürün ve süreçlerin performans ilerlemesi ve isletmenin gelisimi için en genis kapsamlı yaklasımlardan biridir. Ancak, Küçük ve Orta Ölçekli ?sletmelerin çoğunun Altı Sigma yaklasımını bilmediği, bilse bile Altı Sigma' yı isletmelerine uygun bulmadığı görülüyor. Bu çalısma; literatür taraması sonucu elde edilen Küçük ve Orta Ölçekli ?sletmeler, Toplam Kalite Yönetimi ve Altı Sigma hakkında bilgilerden ve uygulama kısmından olusmaktadır. Uygulama kısmı, 2007 yılında, Aydın ?linde faaliyet gösteren üretim isiyle uğrasan Küçük ve Orta Ölçekli ?sletmeler üzerinde yapılmıstır. Veriler anket yöntemiyle toplanıp analiz edilmistir. Altı Sigma' nın Toplam Kalite Yönetimi uygulayan Küçük ve Orta Ölçekli ?sletmeler için uygulanabilirliği üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
Businesses, at the present day, see the quality as a general target in order to obtain competition advantages within the whole market and with its all dimensions. Six-Sigma, a new approach from Total Quality Management, has come into existence for the business in the way that is headed to the quality. Six-Sigma that has come into existence within huge companies is one of the widest ranging approaches for performance proceeding of the product and processes and the development of the business. However, it is known that the business with low and medium scales have no idea about Six Sigma approach and even they do, they don? t find it acceptable for their business. This study consists of information and the implementation section of the Small and Medium Sized Business, Total Quality Management and Six-Sigma that are obtained from literature scanning. Implementation section of this study has been performed, in 2007, on business with small and medium sizes operating on production within Aydın Province. Collected data are analyzed by poll method. Applicability of Six-Sigma on Small and Medium Sized Enterprises applying Total Quality Management has been focused.