Cumhuriyet devri edebiyat terimleri sözlüklerinin toplu indeksi üzerine bir araştırma
A research about the collective index of literary terms dictionaries in the republic era.
- Tez No: 214501
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SAFİYE AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Edebiyat arastırmalarında ve incelemelerinde kullanılan terimler ile temel kavramların tespiti ve bu kavramlara verilen adlandırmaların tespiti tez konusu olarak belirlenmistir. Cumhuriyet döneminde özellikle Yeni Türk Edebiyatı ögretimine katkı saglayan ve dolayısıyla bu ögretimi belirleyen baslıca terim sözlüklerini inceleyerek yeni Türk Edebiyatı ögretimine esas teskil etmis terimleri ve bu terimlerin tanımlarını tespit etmeye çalısmak tezimizin amacı olarak belirlenmistir. Yeni Türk Edebiyatı ögretimine katkı saglayan sözlüklerin belli baslı olanları arasında yer alan altı terim sözlügünün yanı sıra özel terim sözlüklerinin zorunlu olarak yaratabilecegi boslukları doldurmak amacıyla iki genel dil sözlügü esas alınmıstır. Ayrıca Cumhuriyet dönemi öncesi edebiyatımızda kullanılan terimlerin tespiti için Semsettin Sami'nin Kamûs-ı Fransevi'si incelenmistir. Sözlüklerin yanı sıra edebiyat tarihlerine ve ders kitaplarına giren edebiyat terimlerinin tespiti için Nihat Sami Banarlı'nın eserleri ele alınmıstır. Çalısmada belirtilen terimler içerisinde edebi sanatlara yer verilmemistir. ncelenen eserlerin basına kısaltmaları konulmustur. Böylece çalısmada incelenen eserlerde bir bütünlük elde edilmistir. Tezde kullanılan malzeme iki grupta toplanmıstır: A) Egitim amaçlı edebiyat sözlükleri. B) Edebiyat kaynaklarından derlenen kavram nitelikli terimlerin yer aldıgı eserler. Çalısmada sözlük bilgisi yöntemlerinden yararlanılmıstır. Ayrıca kavram incelemelerinde terminoloji bilimi göz önünde bulundurulmustur
Özet (Çeviri)
The terms which are used in literature researches and the setting of the basic concepts and of naming these concepts are designated as the thesis subject. Studying the basic term dictionaries which assist in especially The New Turkish Literature in The Republic Era ,the terms used in The New Turkish Literature and trying to set definition of these terms are designated as the goal of our thesis. Six term dictionaries among the basic dictionaries which assist in The New Turkish Literature and in order to fill in the gaps which are created compulsively by the terms dictionaries,two general language dictionaries are taken as a matter.Also,in order to set the terms which are used in our literature before The Republic Era ,Kamus-ı Fransevi of Semsettin Sami is examined.In addition to dictionaries ,The Works of Nihat Sami Banarlı are used in order to set the literature terms which may be seen in literature histories and lesson books.Literary arts in these terms are not given a place in this work.The abbreviations of the examined works are stated at the beginning.Thus, A Wholeness is provided in the examined works.The materials which are used in this thesis are gathered into two groups: A)Literature dictionaries as a goal of education.B)The works which includes the concept quality terms, collected from the literary sources. In this work ,it is made good use of dictionary knowledge methods.Also, the science of terminology is taken into consideration in concepts studies..