Kadının siyasal katılımı bağlamında partilerin kadın kollarının sosyolojik açıdan değerlendirilmesi
Sociological analysis of women's branches of political parties in terms of women's political participation
  1. Tez No: 214504
  2. Yazar: YONCA ALTINDAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLHAN DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dünyada kadınların siyasal alanda erkeklerle esit haklar elde etmek için yaptıkları iki yüz yıllık mücadele onların seçme ve seçilme haklarını kazanmalarını sağlamıssa da siyasetin eril yapısını değistirmeleri çok da mümkün olmamıstır. Siyaseti erkeğin alanı olarak kabul eden erkek egemen zihniyetin kalıpları içinde kazanılan bu haklar büyük ölçüde hukuksal alanda biçimsel kalmıs ve uygulamada istenilen olumlu sonuçlara ulasılamamıstır. Bu çalısma, siyasal katılım içerisinde kadının konumunun ve Türkiye'de kadının siyasal katılımının anlasılabilmesi için siyasi partilerin kadın kollarının durumunun ve bu kuruluslarda görev alan kadınların bakıs açılarının arastırılması gerektiği fikrinden hareket etmektedir. Bu nedenle arastırmanın temel amacı siyasal katılım araçlarından biri olan kadın kollarının hedeflerini, etkinliklerini tespit etmek ve yeterliliklerini sorgulamaktır. Buna ek olarak kadın kollarında görev alan kadınların kadın sorununa ve siyasal katılıma iliskin yaklasımları ve aynı zamanda kadın temsili konusundaki düsünceleri ortaya konmaya çalısılacaktır. Bu arastırmanın bir diğer amacı da partinin sahip olduğu kadın politikası (varsa) ile o partinin kadın kollarının hedefleri ve faaliyetleri arasındaki iliskiyi incelemektir.
Özet (Çeviri)
Although women?s two hundred years old struggle to gain equality with men resulted in obtaining electoral rights in political area, it was not possible to change the masculine structure of the politics. Since the patriarchal way of thinking which approves the politics as `men?s area? was still dominated, expected and positive results were not reached. This work is based on the idea that it is necessary to research the case of women?s branches within the political parties and the viewpoints of women who work in these structures in order to understand women?s position in political participation in Turkey. Therefore, the main aim of this research is to explore the objectives, activities and efficiency of women?s branches which are thought as a means of political participation for women. In addition, the viewpoints of women working in these braches towards women?s problems, political participation of women and the representation of women in politics will be researched. Finally, one of the aims of this research is to investigate the relationship between the parties? women policies (if there is) and the objectives and the activities of women branches of these parties.