Türkiye'de kadının siyasal katılımı: İyi Parti örneği
A study on women's political participation in the example of İyi Parti
- Tez No: 851224
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünyada demokratik sistemleri diğer tüm alternatif sistemlerden ayıran en önemli özellik, topluma seçim yapma hakkı tanıyarak siyasal katılım sürecine dâhil olabilmelerine imkân sağlamak ve siyasi meselelerde söz hakkına sahip olmalarına imkân vermektir. Başka bir anlatımla, demokratik sistemler halkın siyasi iktidar ve siyasi süreç üzerindeki etkinliklerini siyasal katılım yoluyla mümkün kılmaktadır. Ancak siyasal katılım sürecinde kadın ve erkeklerin fırsat eşitliğine sahip olmadıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun en temel nedeninin kadınların partilerin örgüt ve yönetim kadrolarında yeterince yer bulamamaları ve politika üretim süreçlerine kadınların erkeklere oranla daha geri planda kalmalarının olduğu rahatlıkla ifade edilebilecektir. Kadınlar Türkiye'de seçme ve seçilme hakkını çoğu ülkeye göre görece daha erken elde etmelerine rağmen gerek siyasi parti kadrolarında gerekse de siyasal katılım süreçlerinde kendilerine erkeklerle eşit biçimde yer edinememişlerdir. Bu kapsamda tez çalışmasında; Türkiye'de kadınların 2000'li yıllarda siyasal katılım sürecinin, genel başkanlığı bir kadın tarafından yapılan İYİ Parti üzerinden ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda partide kadınların siyasi katılım süreçleri ve partinin kadına yönelik bakış açısının diğer partilerle benzeşen ve ayrışan yönleri; partinin tüzük, seçim beyannamesi ve parti ile parti yetkilileriyle yapılan görüşmeler ve parti temsilcilerinin kadına yönelik kamuoyuna yansıyan söylemleri üzerinden ortaya konulacaktır. Tez çalışması ile görüş ve ideolojik farklılıklar bulundurmalarına rağmen genel başkanı bir kadın olan partinin dahi kadının siyasi katılımı konusunda diğer partilerle benzeştiği, Türkiye'deki siyasi partilerin kadının siyasi katılımına ilişkin politika ve uygulamalarından örnekler verilerek ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The most important feature that distinguishes democratic systems from all other alternative systems in the world is that they allow the society to participate in the political participation process by giving them the right to choose and to have a say in political issues. In other words, democratic systems enable the people's influence on political power and the political process through political participation. However, it would not be wrong to say that women and men do not have equal opportunities in the political participation process. It can be easily stated that the main reason for this is that women cannot find enough space in the organization and management staff of the parties and that women remain in the background in policy production processes compared to men. Although women's right to vote and stand for election was granted much earlier in Turkey than many other countries, they couldn't gain equal place neither in executive management team of political parties nor in political participation process. Within this scope, the purpose of this thesis is to study the political participation process of women in Turkey in the 2000s, considering İYİ Parti as an example as its general president is a woman. Within this context, the similarities and differences of İyi Parti from the other political parties with respect to political participation process of women and party's perspective on women; will be presented regarding the party constitution, election manifesto, negotiations with the party officials and their discourses on women taking into consideration their public declarations. This thesis will exemplify the policy and practices of the political parties in Turkey about the women's political participation and provide information that although they have different views and ideologies, even a political party with a female general president is similar to the other political parties concerning the women's political participation.