Anadolu'da roma dönemi tapınaklarında görülen bezemeli frizler
Adornmental frieze braces in roman age in Anatolia
  1. Tez No: 214507
  2. Yazar: AYDIN ERÖN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAT ATEŞLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Roma İmparatorluk Döneminde yapılmış olan tapınakların en önemli öğelerinden birisi friz kuşaklarıdır. Roma İmparatorluğunu gösterişe dayalı politikası içerisinde friz kuşaklarına verilen önem artmıştır. Bugüne kadar bezemeli friz kuşakları üzerine genel bir çalışma yapılmamıştır. ?Anadolu'da Roma Dönemi Tapınaklarında Görülen Bezemeli Frizler? konulu tez çalışmasının amacı; Anadolu'da İmparatorluk Döneminde yapılmış olan bezemeli friz kuşağına sahip tapınakları ve friz bezemelerini saptayarak, dönem içerisinde friz bezemelerinde meydana gelen değişiklikleri örnekler ışığında incelemektir. Tez çalışmamızda Anadolu'da Roma Dönemi Tapınaklarında altı değişik tipte friz bezemesi kullanıldığı saptanmıştır. Bu çalışma kapsamında ilk olarak friz bezemesi tipleri belirlenerek genel tanımları yapılmış ve Roma İmparatorluk Dönemi içerisindeki stil değişimleri incelenmiştir. Daha sonra ise bezemeli friz kuşağına sahip tapınaklar tek tek ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tez çalışması sonucunda Anadolu'da özellikle Hadrianus Döneminden sonra friz bezemeli tapınakların sayısında artış olduğu saptanmıştır. Tapınakların friz kuşakları üzerinde en fazla tercih edilen bezemenin de kıvrıkdal (ranke) motifi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most important components of the temples which were built in the Roman Empire Age are frieze braces. Within the politics of Roman Empire depending on flourishness, payed attention to frieze braces has been arosed. Until nowadys a general study about adornmental frieze braces hasn?t been done yet. The aim of the ?Adornmental Frieze Braces in Roman Age in Anatolia?, titled thesis is to analyse the differentiations occured in frieze adornments throughout the Roman Imperial Age, in the light of examples by the determination of temples which were built in the Roman Imperial Age in Anatolia, which have adornmental frieze braces and adornmental friezes. In our thesis study it?s determined that there are six different types of frieze adornments in Roman Imperial Age temples in Anatolia. Within the context of this study, in the firsthand, general identifications has been done bye the determination of the types of frieze adornments and the style differentiations throuoghout the Roman Imperial Age has been analysed. After that the individual temples which have adornmental friezes has been analysed in detail. As a consequence of the thesis study, especially afterwards Hadrianus Age, incrementation of number of the temples which have adornmental friezes has been determined. Nonetheless it has been observed that the preferential adornments on the frieze braces are ranke motifs.