Muğla müzesi'nden Hellenistik ve Roma dönemine ait bir grup mezar steli
A group of funerary steles, which date back to the Hellenistic and Roman periods, from Muğla museum
  1. Tez No: 214508
  2. Yazar: İLKAY AYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASLI SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezinde Mugla Müzesi'nde korunan bir grup mezar steli incelenmistir. Çalısmaya ilk önce Stratonikeia'nın özet tarihçesiyle baslanmıstır. Karia Bölgesi'nin en önemli Metropolislerinden biri olan Stratonikeia antik çagda dini, siyasi, cografi ve stratejik bakımdan önemini korumustur. Bu güne kadar kent tarihini ve kültürünü konu alan pek çok çalısma yapılmıs ve yapılmaya devam etmektedir. Tezin konusunu olusturan ikinci bölümde mezar stellerinin form özelliklerinden yararlanarak dört mezar steli tipi tespit edilmis ve her bir stel tipi ayrıntılı olarak tanıtılmıstır. Stel tipleri böylelikle form özelliklerinden yararlanılarak kendi içinde gruplara ayrılarak incelenmistir. Çalısmanın üçüncü bölümünde mezar stelleri üzerinde tasvir edilen figürler tiplerine göre ayrılıp, gelisim süreci içinde degerlendirilmistir. Her biri benzer örnekleriyle karsılastırılarak stilistik olarak tarihlendirme yoluna gidilmistir. Çalısmanın dördüncü bölümü olan Katalog kısmında yapılan sıralamada ise steller biçimlerine göre degil, figür tiplerine göre degerlendirilmis, dolayısıyla da kronolojik sıra takip edilmemistir. Tüm bu çalısmalar sonucunda, bu tezde ayrıntılı bir biçimde incelenen mezar stellerinin Hellenistik ve Roma mparatorluk Dönemi'ne ait sanatsal özellikler tasıdıkları belirlenmis, her biri kendi dönem modası içinde benzerleri ile ayrıntılı olarak karsılastırılarak incelenmeye çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
This thesis includes some funerary steles, exhibited at Mugla Museum, and consists of four main chapters. The first chapter gives history of Stratonikeia, and history of research at the ancient city briefly. The Stratonicean history has revealed that the city, one of the most important metropoleis in the territory of Caria, was a religious, political, geographical, and strategic center throughout antique ages. Numerous research has been done, and is continued on Stratonikeia. In the second chapter four types of funerary steles have been determined by means of forms of the steles. The each type has been analysed in detail. Figures, pictured on the funerary steles, are divided into groups on the basis of their types, and by comparing with likeness each is examined progressively in the third chapter. Catalogue of the thesis, to wit, the fourth chapter, is arranged not in chronological order, but is parallel to the types of the figures, examined in the previous chapter. All the studies have showed that the funerary steles in Mugla Museum date back to the Hellenistic and Roman Periods.