Anadolu'daki Dor Düzenli Tapınaklar
The doric temples in Anatolia
  1. Tez No: 214509
  2. Yazar: SEDAT AKKURNAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAT ATEŞLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalısma, Arkaik Dönemden baslayarak Roma mparatorluk Çagının sonuna degin Anadolu cografyasında insa edilmis Dor Düzenine sahip tapınakların tespit edilmesi ve bu yapıların incelenerek degerlendirilmesi sonucunda olusturulmustur. Çalısmada ele alınan konu iki ana baslık altında toplanmıstır. Birinci bölümde, her tapınak kendi içinde, konum, plan-altyapı, oranlar, tarihleyici kriterler ve kültler bazında ele alınıp, önceden yapılmıs çalısmalardan da yararlanılarak ve baska yapılarla benzesen özellikler ön plana çıkarılmak suretiyle bu tapınaklar tanıtılmaya ve tanımlanmaya çalısılmıstır. Çalısmanın ikinci kısmını olusturan ?Karsılastırmalı-Degerlendirme? baslıklı bölümde, konu kapsamındaki bütün tapınakların ortak özellik sergileyen yönleri ve birbirlerinden ayrılan özellikleri, Anadolu dısındaki örnekler de dikkate alınarak incelenmistir. Önceki bölümde tespit edilen veriler, ikinci kısımda yayılım alanları, konum, plan-altyapı, oranlar, kronolojik dizim ve kültler gibi çesitli alt baslıklar altında yorumlanıp, bir takım sonuçlara ulasılmıstır. Elde edilen bu sonuçlar, konunun daha net anlasılması açısından, tablolar ve grafikler yardımı ile istatistiki veriler halinde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
This study is constructed by the discovery and the analysis of the Doric Temples which were built from the beginning of Archaic Age until the end of the Roman Age in Anatolia. The case is grouped in two main chapters. In the first chapter; representation and identification of the individual temples while emphasizing the common properties with the other temples is tried by the means of location, planning-infrastructure, architectural ratios, dating criteria and cult basis. In the ?Comparison-Analysis? named second chapter, all temples which are included in the case are analysed with the common properties and the differring properties also considering the outer Anatolian Doric Temples. By the means of gathered data in the aforimentioned chapter, some sorts of consequences are revealed by commenting in the subchapters location, planning-infrastructure, architectural ratios, choronological order and cults. These consequences are represented as statistical data with the help of tables and graphs to achieve a deeper comprehension.