2000 yılı fen bilgisi ve 2005 yılı fen ve teknoloji dersi öğretim programlarında yer alan bilimsel süreç becerileri kazanımlarının tespiti ve karşılaştırması
Determination and comparison of gaining scientific processing skills which lies in 2000 science and 2005 science and techonology curriculum
  1. Tez No: 214531
  2. Yazar: GÜLSEREN ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada i) 2000 yılı fen bilgisi dersi öğretim programı ve 2005 yılı fen ve teknoloji dersi öğretim programlarında yer alan bilimsel süreç becerilerinin tespiti ii) her iki öğretim programındaki bilimsel süreç becerilerinin karşılaştırılması iii) her iki programın öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini geliştirmedeki etkisinin tespit edilmesi iv) bilimsel süreç becerilerinin kazanımına sosyo-ekonomik düzey ve cinsiyetin etkisinin olup olmadığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Araştırmada Kathleen A. Smith tarafından geliştirilen, alan uzmanı ve dil uzmanları tarafından Türkçeye çevrilen ?bilimsel süreç beceri testi? kullanılmıştır. İlköğretim ikinci kademe (6-8. sınıf) için hazırlanan testte öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini ölçmeye yönelik 50 soru yer almaktadır. Testte yer alan sorular ?gözlem, sınıflama, çıkarım yapma, tahmin, ölçme, iletişim, uzay- zaman ilişkisi, işlevsel tanımlama, hipotez oluşturma, deney yapma, değişkenleri belirleme, verileri yorumlama ve model oluşturma? becerilerini ölçmeye yönelik olarak hazırlanmıştır.Test ile ilgili geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış ve elde edilen veriler Kuder Richardson- 20 (KR-20) katsayısının hesaplanmasıyla değerlendirilmiştir. Testin geçerlilik ve güvenirliği 0.86 olarak tespit edilmiştir.Araştırmaya 2000 yılı fen bilgisi dersi öğretim programını uygulayan üç ve 2005 yılı fen ve teknoloji dersi (6-8. sınıf) öğretim programını uygulayan üç okul olmak üzere Ankara ilinden toplam altı okul katılmıştır. Test, bu okulların rast gele seçilen yedinci sınıf öğrencilerine Eylül 2006 ve Haziran 2007 tarihlerinde ön test ve son test olarak iki defa uygulanmıştır. Ön test uygulamasına toplam 556, son test uygulamasına toplam 521 öğrenci katılmıştır.Verilerin analizi sonucunda; ilköğretim öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerini geliştirmede; yapılandırmacı yaklaşımla hazırlanan, bireysel farklılıkları gözeten, bilimsel süreç becerilerini sınıflandıran ve tanımlayan, ünite kazanımları ile BSB kazanımlarını ilişkilendiren 2005 yılı fen ve teknoloji dersi (6-8. sınıf) öğretim programının 2000 yılı fen bilgisi dersi öğretim programından anlamlı bir farkla daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed i) to determine the scientific processing skills that are stated in 2000 Science and 2005 Science and Technology curriculum, ii) to compare the scientific processing skills in both curriculums iii) to find out the effect of these two curriculums on the development of pupils? scientific processing skills and iv) to reveal the effect of socio-economic status and gender in terms of scientific processing skills, if there is any.In this study, the scientific processing skill test (SPST) used to measure the scientific processing skills of the pupils. The SPST was originally developed by Kathleen A. Smith and translated into Turkish language by the experts in science and language. There are fifty questions in the SPST which was prepared by second stage (6-8 classes). The questions in the SPST aim to measure the following skills: observation, classification, inference, estimate, measurement, communication, space-time relationship, operational definition, forming hypothesis, conducting experiment, determination of variables, data interpretation, and constructing a model.In terms of the SPST, the reliability and validity analysis were made and the data were evaluated by calculation of the Kuder Richardson-20 coefficient. The reliability value was found as 0.86.Three of them were applying 2000 science curriculum and the other three were applying 2005 science and technology curriculum. The SPST was applied as a pretest and posttest to the pupils at class 7 in September- June 2007. Five hundred and 556 pupils participated to the pretest and 521 pupils participated to the posttest.The analysis of the data showed that there is a statistically significant difference between the SPST results of the pupils in favour of schools that applied 2005 science and technology curriculums where the following points are emphasized: constructive learning approach, taking into consideration individual differences, describing as well classifying scientific processing skills, connecting gaining in the units with scientific processing skills