Cumhuriyet devrimimizin özgün eğitim kurumları köy enstitülerinde müzik eğitimi ve günümüze yansımaları
The music education in village institutions- the original education institutions of our republic revolution- and their reflections on present day
- Tez No: 214550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada, Cumhuriyet devrimimizin özgün eğitim kurumları köy enstitülerinde müzik eğitimi ve bu eğitimin günümüze yansımaları araştırılmıştır.Araştırmanın evrenini, 1940- 1954 yılları arasında 21 ilde kurulan köy enstitüleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu köy enstitülerinden seçilen mezun kişiler oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında mezun olan kişiler için görüşme formu hazırlanarak görüşme formu ile elde edilen bilgiler değerlendirilerek araştırma sonuçlandırılmıştır.Araştırma sonucunda, mezun olan kişilerin de görüşleri doğrultusunda köy enstitülerinde yapılan müzik eğitiminin öğrencilere, yakın çevreye, genel sanat eğitimi ve müzik eğitimine katkıları belirlenerek günümüze yansımaları değerlendirilmiştir. Araştırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan saptamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the music education given in village institutions- the original educational institutions of our Republic Revolution- and the reflections of that education on present day have been researched.The population of this study is based on the village institutions established in 21 provinces between the years 1940-1954. Some chosen graduates from these village institutions comprise the sampling of this study. Within the scope of this study, an interview form has been prepared, and the study has been concluded after the evaluation of the information obtained by means of this interview form.As a result of this study, the contributions of the music education of the village institutions to the students, near surroundings, general art education and to the music education have been determined and the reflections of that music education on present day have been evaluated with respect to the opinions of village institutes? graduates. In this study, the ascertainments determined on the basis of the conclusions reached.