İlköğretim 4. ve 5. sınıflar fen ve teknoloji dersi etkinliklerinin uygulanabilirliği üzerine öğretmen ve idareci görüşleri (Kütahya ili örneği)
Teachers and administrators point of view about the applicability of the 4th and 5th classes science and technology lesson activities in primary schools (sample of Kütahya)
- Tez No: 214551
- Danışmanlar: PROF. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın verileri, Kütahya ilinde bulunan 40 ilköğretim okulunda çalışmakta olan 150 4. ve 5. sınıf öğretmeni ile 40 idareciden elde edilmiştir.Bu araştırmanın amacı, 2005?2006 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan ilköğretim 4. ve 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi 2004 öğretim programının etkinliklerini Kütahya ili ilköğretim okulları 4. ve 5. sınıflar öğretmenlerinin ve aynı okulların idarecilerinin görüşlerine göre analiz etmek ve değerlendirmektir. Böylece 4. ve 5. sınıflar programı ile kademeli olarak geçilen 2006?2007 öğretim yılında 6. sınıflar, 2007?2008 öğretim yılında 7. sınıflar ve 2008?2009 öğretim yılında geçilecek olan 8. sınıflar Fen ve Teknoloji dersi öğretim programlarına katkı sağlamaktır.Araştırmada veri toplamak için 31 sorudan oluşan Öğretmen Anket Formu (ÖAF) ve 17 açık uçlu sorudan oluşan Yarı Yapılandırılmış İdareci Görüşme Formu (YYİGF) hazırlanmıştır.Araştırmanın evrenini, Kütahya ilinde bulunan ve 2006?2007 öğretim yılında ilköğretim 4. ve 5. sınıfları okutan sınıf öğretmenleri ile bu okulların idarecileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 40 okulda çalışmakta olan 150 4. ve 5. sınıflar öğretmeni ile aynı okullarda çalışmakta olan 40 idareci oluşturmaktadır.Araştırmanın Coronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0.87 çıkmıştır. Bu araştırma için bu güvenirlik katsayısı oldukça yüksektir. Ayrıca araştırmanın geçerliliği için uzman görüşleri alınmıştır. Çalışmada frekans ve yüzde yöntemleri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda1)Program değişikliğine geçmeden önce öğretmen ve idarecilere verilmesi gereken hizmet içi eğitim yeterli düzeyde değildir.2)Ders kitaplarındaki veya çalışma kitaplarındaki etkinliklerin içerisinde anlaşılması güç ve bazen de düzeyce çok basit etkinliklere yer verilmiştir.3)Fen ve Teknoloji ders saatinin haftalık üç saatten dört saate çıkarılmasına karşılık konu ve kazanım yoğunluğu da arttırıldığı için ders saatinin halen yetersiz olduğu görülmüştür.4)Birçok okulda fiziki şartlar bakımından eksiklikler bulunduğu için etkinliklerin yapılamadığı tespit edilmiştir.Araştırma sonunda tespit edilen sorunlara bağlı olarak araştırmacı tarafından belirtilen öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The original data of this research is acquired from the attainments, which are taken from the 40 administrators and 150 4th and 5th classes teachers in 40 schools in Kütahya.The aim of this research; analize and evaluate 2004 Science and Technology?s 4th and 5th classes programmes, which is started to applied in the beginning of the 2005-2006 Education Year, according to the ideas of the teachers of 4th aand 5th classes and administrators. By this way; with the 4th and 5th classes programmes; in 2006-2007 Education Year 6th classes, in 2007-2008 Education Year 7th classes, in 2008-2009 Education Year 8th classes will make contribution to the Science and Technology Education Programmes.To collect the original data in the research; Teacher Questionnaires (TQ),which are consisted of the 31 questions, and Administrator Questionnaires,which are consisted of the 17 open- pointed questions, are formed.Teachers, who are educated the 4th and 5th class(es)students, and Administrators of their schools-in 2006?2007 Education Year and in Kütahya- are formed the universe of this research. 150 4th and 5th classes teachers and administrators, who work in the same scholl, are formed the sample of the research.Coronbach Alpha reliability coefficient is found as 0.87. This reliability coefficient is too high for this research. And for the research validity; expert ideas are taken. Frequency and Percentage methods are used in this research.In the end of the research;1)The in-service training, which must be applied to the teachers and administrators before the programme is changed, is not trained or undervalued.2)In the content of the student?s book and workbook activities; there are very elusive and/or very simple activities.3)Although the duration of the Science and Technology Lesson arises to 4 from 3 in a week; duration of the lesson is still insufficient because of the intensity of the content and the concept.4)Because of the lack/deficiency of the physical conditions of the schools; it is seen that the activities can not be done/applied most of the schools.In the end of the research, there are some proposals,which are specified by the researcher according to the stated problems, take place