'Osmanlı Beyliğinin kuruluşu' konusu çerçevesinde; öğrenci tarih öğretmeni ve tarihçilerin tarihte nedensellik anlayışlarının incelenmesi
Within the frame of the subject of ?formation of Ottoman Ompire? study of causality ideas student, history teacher and historians in history
- Tez No: 214549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Osmanlı Devleti'nin kuruluşu konusu çerçevesinde; öğrenci, tarih öğretmeni ve tarihçilerin, tarihte nedensellik anlayışlarının nasıl şekil aldığını, birbirlerine ne ölçüde benzer nedensellik ilişkisi kurduklarını, betimlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmada ?betimleyici araştırma? yöntemi kullanılmıştır. Veriler hem nitel, hem de nicel yöntemlerle elde edilmiştir. Sınırlandırılmış evren kullanılan bu çalışmada, nicel ve nitel yöntemin örneklemini 300 kişi oluşturmaktadır. Öğretmenlere, akademisyen tarihçilere ve öğrencilere aynı araştırma uygulanmıştır. Araştırma sonucunda özetle aşağıdaki bilgilere ulaşılmıştır:1.Hem orta öğretim hem de ilköğretim öğrencilerinin, nedensellik zincirini kurmalarında, cinsiyetin belirleyici bir etkisinin ve öneminin olmamasına karşın, yaş farkının neden seçiminde belirleyici bir rolünün olduğu ortaya çıkmıştır.2.Öğrencilerle öğretmenlerin nedensellik anlayışları benzer niteliktedir, bu iki grup dışında diğer grupların kendilerine has nedensellik ilişkileri kurduklarını ve bir birlerinden etkilenmedikleri görülmüştür.Bu konuyla ilgili daha kapsamlı nitel bir çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır. Düşüncelerin altında yatan asıl fikirler ve nedensellik ilişkisi bu yöntemle daha belirgin bir şekilde ortaya çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation has been completed to depict how student's, history teacher's and historians' understanding of casuality have been formed in history and how they have familiarized similar principles of casuality within the frame of the subject of“Formation of Ottoman Empire”.In this thesis,“descriptive research”has been used. Data has been obtained by using both qualitative and quantative methods.Limited universe used in this thesis is composed of 300 sampling students for quantative and qualitative methods.The same research has been carried out for teachers, academic historians, and students.At the end of the research the following results have been achieved:1- In terms of forming a chain of causation for the students who are in both secondary and primary education, it has been concluded that age difference among the students have a significant role although gender does not have an important impact on students' choices.2- Both the students and the teachers have similar understandings of casuality. Apart from these two groups, it has been observed that the other groups have formed particular casuality relations and they have not been influenced by eachother.There is a need of doing a more comprehensive qualitative research on this subject beacuse the real thoughts and casuality relations which lie beneath these ideas can be revealed.