II. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'nin sosyo-kültürel yapısı
The socio-cultural structure in Turkey in the Second World War
- Tez No: 214560
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN AYBARS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışma, yakın tarihimizin en önemli olaylarından biri olan II. Dünya Savaşı sürecini, Türkiye'de savaş yıllarındaki sosyokültürel hayat boyutuyla konu almaktadır.Demografik değişimler, aile, kadın, hukuk, ahlaki değerler, kamusal düzen, sağlık, eğitim, kültür, tüketim normları, iktisadi hayat, tez çalışması kapsamında ele alınıp değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, Türk toplumsal yapısının, çok partili hayata geçiş sürecinde nasıl bir yapı sergilediğini ve bu yapının, savaş koşullarından nasıl etkilendiğini ortaya koymaktır. Böylece, Türkiye'nin, 1945 yılında çok partili hayat geçiş için yeterli siyasi kültürel düzeye ulaşıp ulaşmadığı ve bunun siyasal yaşama nasıl yansıdığı konusunda bir çıkarım yapılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Demografic changes, family, woman, law, moral values, social ordes, health, education, culture, consumptions, economic life is evaluated in this thesis. The aim of this investigation notes how the structure of Turkish society changes and how this structure is affected from war in the transition of multi- party democracy. This thesis is due to the Turkısh society has wheather enough polical and cultural level or not in 1945, the transition of multi party period.