Globalleşme sürecinde reklamın değişen boyutu
The changing dimensions of advertising in the globalization process
- Tez No: 146433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ MAKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Globalleşme olgusu, literatürde yer alan birçok çalışmada coğrafi keşifler ile başlayan, Birinci ve İkinci Sanayi Devrimleri ile hızlanan, I. Dünya Savaşı ve 1929 Ekonomik Buhranı ile yavaşlama sürecine girdikten sonra 1960'lı yıllar ile yeniden hızlanan ve günümüzde devam eden; ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri bakımından tüm dünya ölçeğinde gözlemlenebilir olan bir sürece işaret etmektedir. Globalleşme sürecinin Batı kaynaklı bir tüketim kültürünü yayma ve bu doğrultuda pazarlama iletişimi uygulamalarını da değiştirme doğrultusunda da etkileri olduğu gözlemlenebilmektedir. Globalleşen pazar yapısı, pazarlama iletişimi faaliyetlerinin ve bunlar içerisinde yer alan reklamın uluslararası alana taşınmasını gerekli kılmaktadır. Bununla birlikte, uluslararası reklamcılığın ve medya yapılarının gelişmesi, benzer mesaj lann iletişim faaliyetlerinin yürütüldüğü tüm ülkelerdeki kişilere iletilmesini sağlamaktadır. Türkiye'nin globalleşme sürecine katılmam 1980'li yıllar ile başladığı ve 1988-90'h yıllarda yaşanan çeşitli ekonomik dönüşümler ile tamamlandığı ifade edilebilmektedir. Bu dönem itibari ile tüketim kültürünün Türkiye'de geliştiği ve özellikle Batılı ülkeler gibi tüketme olgusunun, modem toplum olma çabalarında bir yol olarak algılandığı görülebilmektedir. Globalleşme süreci ülkemizde salt sosyo-ekonomik yaşantı üzerinde değişim ve dönüşümlerin yaşanmasına neden olmamış; pazarlama iletişimi ve reklam faaliyetlerinin, reklam ajanslarının ve reklam mecralarının değişmesinde, reklamların mesaj içeriğinde de farklılaşmaların meydana gelmesinde bir etken olmuştur. Teorik ve pratik bazda reklam kavramının ve reklamcılık faaliyetlerinin globalleşme olgusunun siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel göstergelerinden etkilenmekte olduğu belirtilebilmektedir. Reklam çalışmalarının bu açıdan salt satın alma kararlarının verilmesinde ya da ürün/markalar hakkında bilgi edinilmesinde referans olmadığı, Türkiye'de bireylerin gündelik hayatının dönüştürücü dinamiklerinden biri olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
A variety of recent books adress globalization, as a still ongoing process, that has economic, social and cultural efects all over the world. It can be seen that the globalization process has also efects on extending the Western consumer culture and changing the marketing communication activities. The global marketing place forces the marketing communication activities and advertising it self to take place in a more international area. As international advertising grows up all over the world, messages reach the intended target audience in countries which the marketing communication activities are carried out. It can be said that Turkey's taking place in the globalization process started in the early 1980's and that this transforming process finished with several economic changes the within the years 1989-90. The development of the consumer culture in Turkey also began within these years and consuming like Western counties has been seen a way to become a modern society. The globalization process had not only efects on the changes of the social and economic life, but also efects on the changes in the marketing communication and advertising activities, advertising agencies and advertising channels and advertising messages. It can be stated that in theoretical and practical base, the advertising concept and the advertising activity is effected by the political, social, economic and culturel aspects of the globalization facts. Therefore advertising activities are not only referances for the buying behavior or giving information about products/brands, but are also one of the transforming dinamics of the individual's everyday life in Turkey.