Türkçenin yabancılara öğretiminde ulaçların düzeylere göre incelenmesi
A study of gerunds according to levels şn teaching Turkish to foreigners
- Tez No: 214586
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde yabancı dil öğrenmenin; insanlık değerlerinin paylaşımı ve kültürlerarası bildirişim açısından önemi yadsınamaz. Bu bağlamda Türkçeyi yabancı dil olaraköğrenenler de kuşkusuz bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşmaktadır. Karşılaşılanzorluklardan biri de ulaçların öğretilmesidir. Bu tez çalışmasında yabancılara Türkçeöğretimi bağlamında ulaçlar; Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma veUygulama Merkezi (TÖMER)' nde yabancılara Türkçe öğretirken kullanılan HİTİT 1-2-3 kitapları esas alınarak incelenmiş ve öngörülen dil düzeylerine uygun olupolmadıkları irdelenmiştir. Ulaçların düzeylere göre öğretiminde kullanılanalıştırmaların, okuma ve dinleme metinlerinin dil öğretme amacına yönelikuygunlukları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of learning a language appraised from the angle of sharinghumanitarian values and intercultural communication cannot be denied in today'sworld. In this context those who learn Turkish as a foreign language wouldcertainly face some difficulties during this process. One of the difficulties that would befaced is teaching gerunds. In this thesis, gerunds have been scrutinized within thecontext of teaching Turkish to foreigners, based on the books: Hitit 1-2-3 which areused to teach Turkish to foreigners, by Ankara University Turkish and ForeignLanguage Research and Application Center (TOMER) to find out whether they aresuitable or not according to projected language levels. The suitability of readingand comprehension texts used in teaching gerunds and the exercises that have beenimplemented in each course level, have been evaluated according to thepurpose directed towards teaching a language.