Geleneksel ve değer bazlı performans ölçüm yöntemlerinin incelenmesi ve ekonomik katma değer analizi
The observing of classic and value based financial performance measurement methods and analysis of economic value added
  1. Tez No: 214585
  2. Yazar: ARİF SALDANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yönetebilmenin ilk sartı ölçmektir. Finans sektöründe de özellikle sonyıllarda sirketlerin finansal performanslarının ölçülmesinin önemi artmısbulunmaktadır. Bunda en önemli sebep hissedar beklentilerinin daha fazla ön plançıkması olarak gösterilebilir. Bu nedenlerden dolayı genellikle firmaperformansına yönelik ölçüm yapan klasik ölçüm yöntemleri geçerliliginiyitirmeye baslamıstır. Bunların yerine deger bazlı ölçümü temel alan ve hissedarbeklentilerini göz ardı etmeyen ölçüm yöntemleri gelistirilmistir.Nakit Katma Degeri , Nakit Akımı Getiri, Düzeltilmis Ekonomik katmaDeger , Hissedar Katma Degeri, Balanced Scorecard ve Ekonomik Katma Degerbaslıca deger bazlı ölçüm yöntemleri olarak özetlenebilir. Özelikle Ekonomikkatma deger geçtigimiz yıllarda kolay kullanımı nedeni ile oldukça popülerolmaya baslamıstır. Temel olarak Ekonomik katma deger bir firmanın ilgilifaaliyete yatırdıgı sermayenin maliyeti ile o faaliyetten elde ettigi kar arasındakifark olarak tanımlanabilir.Çalısmamızın amacı Finansal performans ölçümünde kullanılan klasik vedeger bazlı yöntemlerin incelenmesi ve karsılastırılması, Ekonomik katma degeringelisimi, teorisi ve uygulanabilirliginin irdelenmesidir. Uygulama bölümündeNYSE de ve NASDAQ da yer alan baslıca sektörlerin ekonomik katma degerlerihesaplanılarak açıklayıcılıgı incelenmistir.
Özet (Çeviri)
If you want to manage you have to measure first. In finance sector,especialy in recent years; measuring the financial performance of corporation hasbecame more important. The increase of priorities of shareholders expectationsis the underlying cause of this situatition. For those reasons the classicmeasurement method which generaly depends on to corporation performance haslost it?s validity. Instead of the classic metods value based measurements methodwhich basis on shareholders expectation has been developed.Cash Value Addes, Cash Flow Return On Investment,Adjusted EconomicValue Added, Refined Economic Value Added, Shareholder Value Added,Balance Scorecard and Economic Value Addition are principal value basedmeasurements. Particularly Economic Value Addition has become more importantin recent years. Because it is easy to calculate and analyse. Basicly EconomicValue Addition is the difference between capital cost and net operating profit aftertaxes.The aim of the study is to analyse and compare the classic performancemeasurement with value based performance measurement, investigate thedevelopment process of economic value addition and its uses. In the practise partof study , the sectoral eva has calculated for the corporation which are in theNYSE and NASDAQ. In the last stage, depending on calculated eva; theirfinancial performance has been commented.