Avrupa Birliği sürecinin kentler üzerindeki etkisi
The effect of European Union duration on urbans
  1. Tez No: 214593
  2. Yazar: KERİM YILGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalısmada, Avrupa Birligi'nin bölgesel politikasından hareketle, ToplulukGirisimleri'nden biri olan Kent Topluluk Girisimi'nin, baslangıcı ve bugüne kadarkatettigi idari asamalar ve elde edilen sonuçların incelenmesi suretiyle, AvrupaBirligin'nin bölgesel politikası içindeki yeri ve kapsadıgı kentler üzerindekietkileriyle ilgili bir degerlendirme yapılmak istenmistir. Özellikle birbirinin devamıolarak düsünülen ve birlikte Kent Topluluk Girisimini olusturan Urban I ve Urban IIGirisimleri'nin ilgilendikleri kent alanları üzerinde elde ettikleri sonuçlar, finansalyapıları ve kapsadıkları alanlar karsılastırmalı olarak degerlendirilmeye çalısılmıstır.Konu ile ilgili olarak Avrupa Birligi Kurumları'nın ve sivil toplum örgütlerininortaya koydugu her türlü resmi belge, yönetmelik, bildiri, rapor, sunum, çalısmakagıtları, anlasma metinleri vb. birincil kaynaklardan agırlıklı olarak yararlanılmıs veçalısma, tablo, harita ve grafiklerle desteklenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, with respect to the regional policy of European Union, it is demandedto make an assesment of the Urban Community Initiative?s severity in the regionalpolicy of the European Union and the effects on the cities it is concerned, byanalyzing the adminisitrative evolution and the measures achieved. Particularly, themeasures attained, their financial structures and the obtained results on the urban areathey involve tried to be assessed comparatively.In the study, it is basically practised upon the primary resources of the EuropeanInstitutions and NGO?s, like the official papers, regulations, communications,reports, presentations, factsheets, agreement texts etc. relevant to the subject and thestudy is supported by tables, maps and graphics.