Dünya'da ve Türkiye'de elektronik bankacılığın gelişimi ve basel komitesi'nin elektronik bankacılık konusuna yaklaşımı
The development of electronic banking in the World and in Turkey and the perspective of basel commitee to the subject of electronic banking
- Tez No: 214607
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR MERCÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknolojinin yaşamın her kesitine sirayet ettiği günümüzde, bankacılık da değişime uğramış ve elektronik bankacılığın getirdiği imkânlar sayesinde müşteriler, banka şubelerine gitmeden, işlemlerinin tamamını diledikleri yerde, diledikleri zamanda gerçekleştirebilme özgürlüğüne kavuşmuşlardır. Günümüzde bankaların gerçekleştirdiği işlemlerin önemli bir bölümünün, alternatif hizmet dağıtım kanalları olarak da adlandırılan, elektronik bankacılık ürün ve hizmetleri aracılığı ile gerçekleştirildiği bilinmektedir. Elektronik bankacılığın tüm bu olumlu yönlerinin yanı sıra çevremizde, bankaların alternatif hizmet dağıtım kanallarını kullanan müşterilerinin zaman zaman çeşitli şekillerde dolandırıcılık, sahtekârlık ve hırsızlık olaylarına maruz kaldıkları da duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında öncelikle elektronik bankacılık hizmeti, unsurları ve getirdiği riskler tanıtılmış, elektronik bankacılık işlemlerinin güvenli bir şekilde yürütülmesi için alınan teknolojik ve yasal önlemler açıklanmış ve sorgulanmış, Basel Komitesi'nin elektronik bankacılık işlemlerine yönelik ortaya koyduğu ilkeler tanıtılmıştır. Konuya, Türk bankacılık sektörünün ve Basel Komitesi'nin yaklaşımı irdelenmiş, elektronik bankacılığın bankacılık sektörünün geleceğindeki yeri netleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our century where technology spread to each part of our lives, banking also subjected to change and thanks to the opportunities which electronic banking provide, customers of the banks catch the freedom to realize their banking transactions from anywhere and anytime they wish without having the necessity to go to their banks. Today, it is estimated that most of the transactions realized through the banks are carried out through electronic banking products and services that are called as alternative service distribution channels. Beside all these good parts of electronic banking, from time to time we hear that the customers who use the alternative service distribution channels of the banks subject to events of fraudulence, forgery and robbery in various ways. In the present thesis study, primarily the electronic banking service, its elements and risks that it brought with are introduced, technological and legal measures taken in order to ensure the secure realization of electronic banking transactions are explained and examined, principles established by Basel Committee regarding electronic banking transactions are introduced. In addition, regarding the said subject, the approaches of Turkish banking sector and Basel Committee are examined and the position of electronic banking in the banking sector is clarified.