Sosyolojik olarak tüketim ve boş zaman: İstanbul Olivium Outlet Center ve Galleria Alışveriş Merkezi
Consumption and leirsure time: The case of İstanbul Olivium Outlet Center and Galleria Shopping Center
  1. Tez No: 214606
  2. Yazar: BURCU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA E. ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Tüketime dair akademik alandaki çalışmalar 1980'lerden sonra önemkazanmıştır. Bu süreç içerisinde Tüketim Sosyolojisi, Sosyolojinin bir alt-disipliniolmuştur. Çalışma saatleri azalmış ve boş zaman fırsatları ve saatleri de artmıştır. Boşzaman içerisinde tüketime ayrılan zaman dilimi de genişlemiştir. Dünya genelinde 1950ile birlikte, ülkemizde ise, 1980 ile birlikte perakende sektöründe ortaya çıkan alışverişmerkezleriyle birlikte alışveriş önem kazanmıştır. Kişilerin boş zaman ve tüketimetkinlikleri böylece bu modern perakende kurumları altında bir araya gelmiştir.Süreç içerisinde alışverişe atfedilen anlam değişmiştir. Geleneksel aşamadazorunlu ?ihtiyaç? kavramı üzerine kurulu olan tüketim, geç modern veya post modernolarak adlandırılan dönemde,?arzu? ve ?istek? kavramlarına dayalı olmaya dönüşmüştür.Böylece, tüketim rasyonel karakterlerini kaybetmiş ve bazı deneysel ve irrasyonelkarakterler üstlenmiştir. Örneğin; tüketiciler tüketimi, toplumsal konumlarını vekimliklerini belirlemede kullanmaya başlamışlar ve tüketimi boş zaman etkinlikleriarasına yerleştirmeye başlamışlardır. Bunlar, tüketimin deneysel boyutuna örnek olarakgösterilebilirler.Bu çalışmada tüketicilerin tüketim ve boş zaman davranışları hakkındakifarklılıklarını ve tüketimin boş zaman ile ilgili deneysel boyutunu göstermeyiamaçlamaktayız. Amacımıza göre, İstanbul'dan sosyo-ekonomik durum açısındanbirbirinden farklılıklar gösteren iki BAM'ni alan araştırmamız için seçtik. Ayrıca,alışveriş, alışveriş merkezleri, tüketim, tüketim kültürü ve boş zaman çalışmadaki anakavramlardır.
Özet (Çeviri)
Consumption studies in academic area have begun to take importance after1980s. Consumption Sociology has become a sub-discipline of Sociology within thisperiod. Work hours have decreased and leisure time opportunities and hours haveincreased, too. Also, consumption time?s areas in leisure time have expanded. Withshopping centers which are begun to be seen around the world after 1950?s and in ourcountry after 1980?s, shopping have taken importance People?s consumption and leisuretime activities have come together in these modern retail institutions.In this period, the meanings attached to shopping have changed. Consumptionwhich is based on basic needs in traditional area has transformed to be based on desiresand wants in the period which is called late modern or post modern. So, consumptionhas lost its rational characteristics and has taken some experiential and irrationalcharacteristics. For example, consumers have started to use consumption for definingtheir social positions and identities and they place in consumption among their leisureactivities. These can be shown examples for consumption?s experiential side.In this study, we aim to show consumers? differences about their consumptionand leisure behaviors and consumption?s experiential side which is interested withleisure time. According to our aim, we chose two shopping centers which have somedifferences on social and economic position from each other in İstanbul. Also, shopping,shopping centers, consumption, consumption culture, leisure time are the main conceptsin the study.