Türkiye'de bir özelleştirme örneği TAV
An example of privazition in Turkey, TAV
- Tez No: 214615
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Özelleştirme ve tav konulu tezde, Türkiye'de özelleştirmenin yap işlet devretmodeli ile ekonomi sistemi arasındaki, yapılanmanın, para ve sermaye piyasalarınaetkisini, KİT'lerin bu sistem dahilinde özelleştirilirken karşılaşılan hukuki vebürokratik yapının aşılmasını ve bu konu dahilinde kamuya ve sosyal yapıya olanetkisini incelemeye çalıştım. Tez ile ilgili bu çalışmada araştırma konusu ile ilgilibilgilerin güvenilir ve güncel olmasına dikkat ederek çeşitli kaynak ve yayınlardanyararlanılmıştır. Tezde örnek aldığım Tav örneğini yap işlet devret modeliçerçevesinde Türkiye'de başarı ile uygulanmasındaki etkenler ve Tav'ın yapısı,özelleştirme ile birlikte, araştırmanın özünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In my thesis of Privatization and TAV model in Turkey, I tried to take up themodel of privatization; Do-Manage-Turn Over system and its? effect on the Money& Capital Market. I also emphasized what kind of problems PEE(PUBLICECONOMIC ENTERPRISE) faces during the privatization process as to its legal andbureaucratic structure and also how it deals with. In this thesis, I have strictly paidattention that the sources are reliable and actual. And I also made use of lots ofscientific articles, sources and publications. The TAV case, taken as a sample in mythesis, is the main part of the thesis that is successfully executed in Do-Manage-Turn Over model.