Uluslararası stratejik ittifaklar: Kazakistan'daki Türk işletmelerinin yaptıkları stratejik ittifaklar üzerine bir araştırma
International strategic alliances: The research about the strategic alliances formed between the Turkish firms working in Kazakhstan
  1. Tez No: 214616
  2. Yazar: BAYAN KENŞİMBAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEMERCİÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tez, Uluslararası Stratejik İttifaklar (USİ) konusunu günümüzde küreselrekabetin şiddetlendiği ortamında hayatta kalabilme ve rekabet avantajı kazanabilmeamacıyla tüm dünya işletmelerinin meydana getirdiği yeni bir uluslararası stratejikyönetim tekniği olarak ele almaktadır. Uluslararası iş dünyası ve uluslararası yönetimliteratüründe Uluslararası Stratejik İttifakların oluşumu 1980 yılları sonundan veözellikle 1990 yıllarından bu yana aktifliğini artırmıştır. Hızlı değişen teknolojikgelişmeler ve küreselleşme olayı birbiriyle kıyasıya rekabet eden birçok dünyaişletmelerini ?rekabet değil ortak hareket etmeye, ittifak oluşturmaya? zorlamaktadır.Bu çalışmanın amacı Uluslararası Stratejik İttifaklar hakkında genel bir bilgi vermek,öte yandan ittifakların gerekliliğini, problemlerini ve risklerini, başarısızlıknedenlerini ortaya koymak ve başarı unsurlarını açığa çıkartmaktır. Bunun için önceUluslararası Stratejik İttifaklar konusunun uluslararası literatür taraması yapılarakteorik incelemesi yapılmıştır. Teorik inceleme sırasında Uluslararası Stratejikİttifaklara genel bir bakış, onların tanımları, kapsamı, sınıflanması, yaşam devriaşamaları, genel eğilimi, oluşum sebepleri, başarıyı oluşturan unsurlar, karşılaştığıriskler, problemler, başarısızlık faktörleri genel bir çerçevede verilmeye çalışılmıştır.Tezin en son araştırma bölümünde ise, Kazakistan'ın çeşitli sektörlerinde iş yapanTürk işletmelerinin oluşturdukları uluslararası stratejik ittifakların başarısınıoluşturan unsurlar ile ilgili gereken bilgiler veri toplama aracı olarak anketaraştırması ile elde edildikten sonra, istatistiksel analiz teknikleri ile incelemesonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on the theme of International Strategic Alliances (ISA) asa new international strategic management concept that is formed between the firmsfrom all of the world in order to rescue their global market positions and to gaincompetitive advantages in the our violent global competition environment. From theend of 1980 year and particularly after 1990 year the formation of internationalstrategic alliances have increased their activity and significance in internationalbusiness world and international management literature. The fast evolvingtechnology develeopment and globalization forces violently fighting rival firms ?notto compete, quite the contrary to act together, i.e. to form cooperative relations?. Theaim of this work is to present a general knowledge about International StrategicAlliances, from the other side to propose the significance of alliances, their problems,risks, fail factors and to determine success factors of alliances. For this in the firsttwo sections of the thesis the theoretical examination is given from the differentinternational literature scanning about International strategic alliances. During thetheoretical examination we have tried to give the general point of view about ISA,their definitions, composition, classification, life cycle stages of alliances, generaltrends, formation motives, success factors, risks, problems an fail factors influencingthe success performances of alliances in the general framework. In the last Researchsection we give the results of our investigations concerned the success factorsinfluencing the success performances of International Strategic Alliances formedbetween Turkish firms and other foreign partner firms working in the differentbusiness sectors of Kazakhstan. The necessary informations were obtained by datacollecting means of questionnaire and examined by the statistical analyze technics.