Sendikalarda Kadın - DİSK tekstil işçileri sendikası örneği-
Woman in the unions
- Tez No: 214638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışan sendikalı kadınların, yönetim organlarında temsili araştırılmıştır. Çalışan sendikalıkadınların, sendika yönetimlerinde yeterince temsil edilmedikleri varsayımından yola çıkarakDİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikasına bağlı iki fabrikada 29 çalışan kadın ve bir sendikayöneticisi kadınla, anket ve mülakat yöntemiyle görüşmeler yapılmıştır. Kadınlar tekstilalanında yoğunlukta çalıştıkları halde bir tekstil işçileri sendikası olan DİSK Tekstil İşçileriSendikasında yeterince temsil edilmemektedirler. Öncelikle kadınların tekstil alanındaörgütlenememelerinin önemli bir nedeni, bu alanda kadınların büyük çoğunluğunun marjinalçalışması olmaktadır. Çalışan sendikalı kadınların, sendikaların yönetimlerinde yeralmamalarının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler şöyledir: Kadınların, sendikalardayeterince temsil edilmemesinin en büyük nedeni ataerkil sistemden devir alınan cinsiyetayrımcı uygulamalardır. Kadınların ev işleri, çocuk, hasta ve yaşlıların bakımından daçalışma hayatına girdikleri halde birinci derecede sorumlu tutulması çalışan sendikalıkadınların sendikal yönetimde yer almalarına engel olmaktadır. Ayrıca sendikayönetimlerinde bürokrasinin egemen olması, yıllarca sendika yönetiminde yer alan erkeklerinyine sendikanın yönetiminde olmalarına, yönetimlerin değişmemesi, yönetime kadınlarıngelmemesine önemli bir engeldir. Sendikacılık erkek mesleği olarak düşünülmekte, sendikacıerkekler, sendikalarda görevli çalışan kadınların bile yeniden sendikalarda görev almalarınaengel olmaya devam etmektedirler. Çalışan sendikalı kadınlara hiç bir söz hakkı ve eğitimolanağının verilmemiş olması da önemli bir engelleyici nedendir. Çalışan kadınlarınsendikaların yönetimine gelmeleri için teşvik edilmeleri ve pozitif ayrımcı yöntemlerinuygulamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The representation of working women in the administrative committees of unions has beenstudied. Considering the fact that working women who are members of unions are notrepresented enough in the administrative committees of the unions, 29 women workers anda woman administrator of a union were interviewed. They were all members of the Union ofTextile Workers of DISK. Although the majority of textile workers are women, they are notrepresented enough in the Union of Textile Workers. One of the most important reasons whywomen haven't been organized in the field of textile is that most women in this field workmarginally. There are a variety of reasons for which women don't take part in administrativecommittees of unions. The most important reason is the practices based on thediscrimination of sexes which results from patriarchal system. Although women participate inworking life, they are also responsible for taking care of household work, and looking afterthe elderly, the sick and the children. Consequently, working women who are members ofunions are prevented from taking part in the administrative commitees of unions. Also, thereare some other factors that keep women away from administrative boards of unions.Following are some of these factors: dominance of bureaucracy in unions, and men's havingbeen at the top of the unions for a long time. It is thought that unionism is a man's job.Furthermore, unionist men continue to prevent those women in the administrative boardsfrom taking part in these committees again. Another important preventive factor is thatwomen haven't had rights to express their thoughts and to have enough training. It isnecessary that working women be encouraged to take part in the administration of unionsand that positive discrimination in favour of women be performed.