Sağlık sektöründe 'mesleki sorumluluk sigortası' uygulaması
Practice of 'professional liability insurance' in health sector
- Tez No: 214637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, Hospitals, Health Care Management, Insurance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖzBir sorumluluk sigortası türü olan ?Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası? ülkemizde yeni uygulanmaya başlanmıştır. Bu sigorta türünün ülkemizde giderek yaygınlaştığı bilinmekle birlikte, henüz istenilen seviyelere gelmediği söylenebilir. Bu bağlamda, bu araştırma ile ?Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası?nın ülkemizdeki mevcut durumunun tespit edilmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, birinci bölümde, sorumluluk sigortası ve sorumluluk sigortası türlerinden olan mesleki sorumluluk sigortası kavram olarak açıklanmıştır. Genel olarak mesleki sorumluluk sigortası anlatıldıktan sonra, araştırmanın ikinci bölümünde, sağlık sektöründe yer alan sorumluluklar, özellikle `hekim sorumluluğu' ve `Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası' ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise, uzman hekimlere yönelik yapılan ?Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortasının Kullanımının Tespitine Yönelik Yapılan Bir Araştırma?nın sonuçlarına yer verilmiştir. Bu araştırma ile hekimlerin sigorta yaptırma oranları, sigorta yaptıranların sigortayı tercih etme nedenleri ile yaptırmayanların sigortayı tercih etmeme nedenleri ve sigortanın işlerliğini artırmak için hekimlerin önerilerinin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada son olarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir.Araştırmanın sonuçlarına göre, bu sigorta türünün bazı aksaklıklar içerdiği, hekimlerin bu aksaklıkların düzeltilmesi yolunda bazı istek ve önerilerinin olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan hekimlerin neredeyse yarısının mesleki sorumluluk sigortası olmadığı ve bu sigorta türünün yeterince anlaşılamamış olduğu da araştırmanın sonucunda ortaya çıkmıştır. Mesleki sorumluluk sigortası olan hekimlerin bu sigorta türünü, son zamanlarda artan malpraktis davaları, yeni hukuki düzenlemelerle sorumluluklarının artması, mesleklerinin maddi risklerinin ve tazminat miktarlarının yüksek olması gibi sebeplerle tercih ettikleri anlaşılmıştır. Sigortası olmayan hekimlerin ise, mevcut mesleki sorumluluk sigortası kapsamını dar buldukları, ?Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları? ile sigorta poliçelerinde belirsizlikler olduğunu düşündükleri anlaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bir diğer önemli sonuç ise, hekimlerin bu sigorta türünün zorunlu olarak, çalıştıkları kurum tarafından yapılmasını istemeleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
AbstractAs liability insurance type ?Professional Liability Insurance for Physicians? has been newly put in practice in our country. Although this type of insurance is known to be getting more practiced in Turkey, it is still far from a satisfactory level. Therefore, by this study, it is aimed to determine the present condition of ?Professional Liability Insurance for Physicians? in our country.So, in the first part of the study, liability insurance and as a type of the liability insurance, the concept of the professional liability insurance has been explained. Then, in the second part of the study, liabilities in health sector, especially the liabilities of physicians and ?Professional Liability Insurance for Physicians? have been discussed in details. And in the third part, the results of ?The study of Determining Utilization of the Professional Liability Insurance for Physicians? are presented. By this study, it is aimed to find out the proportion of the physicians who are insured, their reasons to be insured, if they are not insured their reasons not to be insured and in order to improve efficiency of the insurance, to know their suggestions about it. In the last of the study, according to the findings, with results some suggestions are proposed.According the results of the study, it has been seen that there are some problems in implementing this type of insurance and physicians with some demands have suggestions to solve the issued problems. Looking the results of the study we see that half of participant physicians are not insured and it seems that this type of insurance is not understood well enough. The main reasons behind to be insured for the physicians seems to be because of increasing number of malpractice law suits, growing liabilities with new legal regulations, higher monetary risks of the profession and the amount of compensation demanded by the patients. Other physicians, who are not insured, think that what the existing type of insurance cover is very limited and there are some ambiguities both in ?General Conditions of Professional Liability Insurance? and in insurance policy. Maybe one of the most important findings in this study has been the physicians? demand to be insured by their employer necessarily.