Ermeni Meselesinin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş süreci üzerine etkileri
The effects of the Armenian Issue on Turkey?s European Union accession process
- Tez No: 214644
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalısmamız Ermeni meselesinin Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne girissürecinde gündeme gelmesini ve sorunun süreç üzerindeki etkilerini konuedinmektedir. Birçok Avrupa ülkesi parlamentosunda `Ermeni soykırımı' kararları yada kanunları kabul edilmis, Avrupa Birligi kurumları da benzer yönde kararlaralmıslardır. Birlik üyesi bazı devletler, bu konuda kendi iç politikalarındakitutumlarıyla yetinmemekte, konuyu Avrupa Birligi düzlemine tasıyarak, sözdeErmeni soykırımını Türkiye'ye karsı bir koz olarak kullanmakta hatta sözdesoykırımının kabulünü Türkiye'nin Avrupa Birligi üyeliginin bir ön kosulu halinegetirmeye çalısmaktadırlar. Çalısmada sırasıyla Türkiye-Avrupa Birligi iliskilerinintarihçesi özetlenmis, ulusal parlamentolarda ve Avrupa Birligi kurumlarındakonunun gündeme gelmesi ve bunun Türkiye üzerindeki etkileri üzerinde durulmusve Türkiye'nin bu gelismeler karsısında izlemesi gereken yol üzerine görüsleraçıklanmıstır. Son olarak sorunun neden Avrupa gündeminde oldugu tartısılmıs,sözde soykırımın kabulünün bir ön kosul olup olamayacagı üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
My study handles the effects of the Armenian issue towards Turkey?sEuropean Union accession negotiations. Many parliaments of the European Statesand European Union organs have acquiesced `Armenian genocide? resolutions. Someof the European States carry out the issue to the European Union arena as well as totheir internal affairs and they put Turkey under pressure and force Turkey to acceptthe so-called genocide. They also want the acceptation of so-called Armeniangenocide to become a pre-condition for Turkey?s accession. At my study first of all Imade a summary of the Turkey-European Union relations, and then specified theresolutions of the State parliaments and European Union institutions. Secondly Idiscussed the effects of the resolutions and how Turkey can handle this issue. At last,I discussed if the so-called genocide can be pre-condition.