Paydaş teorisi çerçevesinde otel işletmelerinin seyahat acentaları ile ilişkileri bu ilişkileri yönetmede izlenen stratejiler ve otel işletmelerinin performansı arasındaki ilişkiler ve bir araştırma
The relationship between hotels? relationship with travel agents, strategies for these relationship and hotel performance from the stakeholder theory framework and a research
  1. Tez No: 214645
  2. Yazar: DİLEK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZETPaydaş Teorisi Çerçevesinde Otel İşletmelerinin Seyahat Acentaları İle İlişkileri, Bu İlişkileri Yönetmede İzlenen Stratejiler ve Otel İşletmelerinin Performansı Arasındaki İlişkiler ve Bir AraştırmaDilek DönmezTez çalışmasında paydaş teorisi çerçevesinde işletme ve paydaşları arasındaki ilişkiler, paydaş ilişkilerinin analiz edilmesinde yararlanılan unsurlar, paydaş ilişkilerini yönetmede izlenen stratejiler ve işletme performansı ele alınmaktadır. Daha sonra paydaş teorisi çerçevesinde, turizm sektöründeki paydaşlardan bahsedilerek, otel işletmeleri ile otel işletmelerinin birincil paydaşlarından biri olan seyahat acentaları arasındaki paydaş ilişkileri, bu ilişkileri yönetmede izlenen stratejiler ve otel işletmelerinin performansı arasındaki ilişkiden bahsedilmektedir. Çalışmasının son bölümünde ise, otel işletmeleri ile seyahat acentaları arasındaki ilişkiler, bu ilişkileri yönetmede izlenen stratejiler ve otel işletmelerinin performansı arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlayan bir araştırma yer almaktadır. TUROB (Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği)' ne üye 3, 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri ile gerçekleştirilen araştırmada, otel işletmelerinin seyahat acentaları ile güven, bağlılık, iletişim ve bilgi paylaşımına dayalı olarak kurduğu ilişkiler, seyahat acentaları ile ilişkilerini yönetmede izledikleri işbirlikçi, katılımcı, savunmacı ve izleme stratejileri ve otel işletmelerinin performansları arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Verilerin analizinde, Korelasyon, Regresyon, Ki-Kare, ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Sonuçlar, otel işletmelerinin seyahat acentaları ile ilişkileri ile otel işletmelerinin performansı arasında; otel işletmelerinin seyahat acentaları ile ilişkileri ile bu ilişkileri yönetmede izlenen stratejiler arasında; otel işletmelerinin seyahat acentaları ile ilişkilerini yönetmede izledikleri stratejiler ile otel işletmelerinin performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, otel işletmelerinin seyahat acentaları ile çalışma süresi, çalışılan seyahat acentası sayısı, otel işletmesinin yıldız sayısı ve türüne göre, seyahat acentaları ile ilişkiler ve otel işletmelerinin performansı açısından farklılıklar olduğu, bahsedilen özellikler ile otel işletmelerinin seyahat acentaları ile ilişkilerini yönetmede izledikleri stratejiler arasında anlamlı ilişkiler olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Relationship Between Hotels? Relationship With Travel Agents, Strategies For These Relationship and Hotel Performance From The Stakeholder Theory Framework and A ResearchDilek DönmezIn this thesis, from the stakeholder theory framework, relationship between business and its? stakeholders, elements which are used analyzing stakeholder relationship, strategies for stakeholder relationship and business performance are studied. Afterwards, stakeholder relationship between hotels and travel agents in tourism sector, strategies for this relationship and hotel performance are mentioned. The last section of the thesis includes a research about relationship between hotels? relationship with travel agents, strategies for this relationship and hotel performance. In the research that is concluded by the 3, 4, and 5 star hotels that member of TUROB, relationship between hotels and travel agents based on trust, dependence, communication and information exchange; collaborative, participative, defensive and monitor strategies for this relationship and hotel performance are find out. Correlation, Regression, Chi-Square and ANOVA tests are used for analysing the data of 117 hotel businesses. The results show there is a significant association between relationship between hotels?relationships with travel agents and hotel performance; between hotels? relationship with travel agents and strategies for this relationship; between strategies for this relationship and hotel performance. Additionally, results reveal significant differences in relationship with travel agents and hotel performance based on work duration with travel agents, the number of travel agents to do business with, number of hotel star and kinds of hotels. Besides, results reveal significant relationship between strategies for relationship with travel agents and hotel characteristics mentioned above.