Avrupa Birliği'nde işçilerin serbest dolaşımı ve Türk işçilerinin statüsü
The free movement of workers in the European Union and the status of Turkish workers
  1. Tez No: 214643
  2. Yazar: SAADET YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTİL EMRAH ODER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
?Avrupa Birliği'nde İşçilerin Serbest Dolaşımı ve Türk İşçilerinin Statüsü?isimli bu tez çalışmasında, Avrupa Birliği'nin ilgili birincil ve ikincil hukukkaynakları ile ATM'nin kararları çerçevesinde işçilerin serbest dolaşımı ve bukapsamda üye devletlerin işgücü piyasasında yasal olarak yer alan Türk işçilerininhukuki durumu ile sahip olduğu haklar incelenmiştir.Çalışmada AB kapsamında işçilerin serbest dolaşımı incelenirken; ilgili yasalve idari düzenlemelerin yanı sıra, ATM'nin konuya ilişkin aydınlatıcı kararlarındanda yararlanılmıştır. Buna göre, işçilerin serbest dolaşımı kapsamında üye devletvatandaşı işçiler; iş tekliflerini kabul etme, işi almak amacıyla serbestçe yerdeğiştirme, üye devlette o devlet vatandaşlarının çalışmasına ilişkin düzenlemeleregöre herhangi bir işi yapmak amacıyla ikamet ve çalışma bittikten sonra da ikametetme haklarına sahip kılınmışlardır. Bunun dışında Birlik hukukunda, ilgili işçinin veailesinin, serbest dolaşım hakkından gereği gibi yararlanabilmesi için önemliprensipler hükme bağlanmış ve özellikle üye devletlerin bu kişilerin devletvatandaşlarıyla eşit muamele görmesi ve vatandaşlığa dayalı her türlü ayrımcılığatabi tutulmamasına yönelik yükümlülüğü hassasiyetle korunmuştur.Türkiye ile AB ilişkileri bağlamında Türk işçilerinin serbest dolaşıma ilişkinhakları incelendiğinde ise, Ortaklık Anlaşması (Ankara Anlaşması), Katma Protokolve Ortaklık Konseyi Kararları'nın yanı sıra Türk işçilerine ilişkin ATM kararları veTürkiye'nin taraf olduğu konuya yönelik uluslararası Antlaşmalar ışığında, Türkişçilerinin ve aile bireylerinin, eşit muamele ilkesi gözetilerek yararlanacaklarıçalışma koşulları, ikamet ve sosyal güvenliğe ilişkin haklara sahip olduğugörülmektedir. Buna rağmen bu süreçte, ATM kararlarından da anlaşıldığı üzere,haklardan yararlanmaları için özenli davranılmamış ve uygulamaya geçirmekonusunda sıkıntılar yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled ?The Free Movement of Workers in the European Unionand the Status of Turkish Workers?, the free movement of EU workers and legalposition and rights of Turkish workers, who duly registered as belonging to thelabour force of member states, have been examined in the light of first and secondarylegislation and the decisions of ECJ.This thesis explores upon the benefits of the ECJ?s instructive decisions aswell as its legal and administrative provisions. Accordingly, under the freemovement of workers, workers of the EU have the right to accept offers actuallymade, move freely within the territory of member states to take up work, stay in themember state for the purpose of employment in accordance with the provisionsgoverning employment of nationals, and remain in the territory of a member stateafter having been employed in that state. Besides, important principles regarding thepractice of the right of free movement have been decided and the obligation ofmember states related to equal treatment and the prohibition of any discrimination onthe grounds of nationality has been sensitively protected.Under the principle of equal treatment in light of Ankara Agreement,Additional Protocol, decisions of the Council of Association, and relevant decisonsof ECJ and international agreements, Turkish workers and their families shouldenjoy rights regarding the working conditions, residence, and social security.However, within this process, as understood from the decisions of ECJ, Turkishworkers and their families have not been treated attentively and there have beendifficulities regarding the implementation of these rights.