Politonalite tekniğinin incelenmesi ve darius milhaud'nun 'saudades do brasil' adlı eserinin analizi
A study on polytonality technique and an analysis of darius milhaud?s work 'saudades do brasil?
- Tez No: 214660
- Danışmanlar: PROF. LALE FERİDUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tezle, politonalite tekniği, tonaliteyle olan bağları ve farklılıkları açıklanmış, içeriği anlatılmaya çalışılmıştır. Döneminin diğer yeni kompozisyon tekniklerinden biri olduğu belirtilerek, 20. y.y. başlarındaki diğer bazı sanat alanlarıyla da ilişkileri vurgulanmıştır. Farklı kaynakların kuramsal bilgileri düzenli bir şekilde bir araya getirilerek kategorize bir sunum yapılmış, tekniğin uygulanma yolları ve zorlukları, uygularken dikkat edilmesi gereken ana noktalar belirtilerek konunun teorik yönünün daha iyi anlaşılmasına çalışılmıştır. Bu bağlamda, Darius Milhaud'nun Saudades do Brasil adlı eserinin özellikle politonal içeriği analiz edilerek, bu tekniğin uygulanmasındaki pratik anlamları fark etmeğe bir yol açılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis foregrounds an exposition of the polytonality technique, the essential meaning it implies, and undertakes a comperative analysis between polytonality and tonality. By highlighting that polytonality is one of the new composition techniques of the 20th century, it links it to other disciplines of art. A systemazited approach has been instrumental in the use of the theoretical information necessary for such a link, leading to both a better grasp of the application methods and the predicaments they may entail, and to the main points to consider while applying them. In this context, especially the polytonal content of Darius Milhaud?s Saudades do Brasil has been analysed to raise an awareness concerning the practical meaning resulting from the application of polytonality technique.