Ceza hukukunda banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması
Debit and credit card abuses in criminal law
  1. Tez No: 214659
  2. Yazar: SERKAN SAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kredi kartları, bankalar ve çıkartmaya yetkili kuruluşların müşterilerine belirli limitler dahilinde açtıkları kredilerle, nakit kullanmaksızın mal ve hizmet alabilmeleri, nakit kredi çekebilmeleri için verdikleri ödeme aracıdır. Banka kartı hesaba şifre aracılığı ile ulaşılarak, Otomatik Vezne Makinaları (ATM) ve Satış Noktası Terminalleri'nden (POS) mal ve hizmet alma, para çekme ve sunulan diğer bankacılık hizmetlerini yerine getirmek amacıyla banka müşterilerine verilen karttır. Kartlı sistemde üç taraf vardır. Kartlı sistem kuruluşu kredi kartı veya banka kartı sistemi kuran ve bu sisteme göre kart çıkarma veya kart kabulü konusunda üye işyeri anlaşma yetkisi veren kuruluştur. Üye işyeri yaptığı sözleşme çerçevesinde banka kartı veya kredi kartı hamiline mal veya hizmet satmayı kabul eden gerçek ve tüzel kişidir. Son olarak kart hamili banka veya kart çıkarmaya yetkili kuruluşla yaptıkları sözleşme dahilinde tarafına kart verilen kişidir.Kredi kartı büyük bir ekonomik piyasaya sahiptir. Banka ve kredi kartı suçları her geçen gün artmaktadır. Bu durum kredi kartı kuruluşları için büyük bir problemdir. Kart sistemi kendi içerisinde riskler taşır. Sistemin savunma mekanizmaları yeterli değildir ve şirketler daha güvenli bir alışveriş için çalışmaktadırlar. Kart sisteminin savunma mekanizmaları karmaşık yöntemler kullanan banka veya kredi kartı faillerine ortam hazırlamaktadır. Bu çalışmanın amacı genel olarak kart sistemlerinin her yönüyle değerlendirilmesi ve kart suistimal çeşitlerinin Ceza Hukuku açısından incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Credit card is a means of payment which are provided by banks and authorized institutions to their customers in order to purchase goods and services without using cash and to withdraw cash advance within certain limits. Debit card is given to the bank customers to enable them to buy goods and service, withdraw cash money and use other banking services from the Automatic Teller Machines (ATM) and Point of Sales Terminals (POS) by accessing their deposit accounts through the PIN code. There are three sides of credit card system. Card system institutions that establish credit card or debit card system and give authorization for member merchant agreements in relation to issuing and accepting cards according to the system. Member Merchant is the natural or legal person who accepts to sell goods and service to the debit or credit card holder under an agreement. Finally, card holder is the person who is given a card under the agreement made with bank and the authorized issuer institution.Credit cards have a large economic market. Bank and credit card crimes have been increasing more and more. This situation imposes a considerable problem for card institutions. Card system has certain risks within itself and the defence mechanism of the system is not sufficient, and companies have been looking for a more secure way of commerce. Card system?s defence mechanisms are preparing the suitable environment for debit and credit card offenders, who use complicated techniques. In general, the aim of this study is to evaluate card system from all aspects, and to analyse the types of card abuses from the viewpoint of Criminal Law.