Study of pregnant rat maternal serum effects on chondrogenesis in osteoarthritis in vitro model
İn-vitro osteoartritik modelde hamile sıçan maternal serumu kondrojenez üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 647858
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas-İskelet Sistemi ve Rejeneratif Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fetomaternal Mikrokimerizm, gebelik sırasında maternal dolaşım içinde fetal hücrelerin bulunması olarak tanımlanır. Çalışma, osteoartritik bir hastadan alınan osteoartritik kondrosit üzerinde kondrojenez yeteneğini ortaya çıkararak, osteoartrit (OA) invitro için olası rejeneratif kapasite rolünü ele aldı.. Bir OA hastasından kondrositin birincil kültürlenmesinden sonra hücreler, 24lük well platede alt kültürlendi ve çalışma için dört farklı gruba ayrıldı. Muayene grubumuz hamile sıçan materyal serumu (PRMS) ile tedavi edilen hücrelerden oluşmaktadır. Karşılaştırma için, normal tam besiyeri dışında hiçbir şey eklemeyerek, hamile olmayan sıçan serumu (NPRS) ekleyerek ve HBBS, kalsiyum ve magnezyum çözeltisi ekleyerek ana, negatif ve pozitif kontrol grupları olarak değerlendirildi. Tüm bağımsız değişkenler aynı anda ve kültür plakalarına toplam ortamın % 10'u kadar eklendi. Aynı ilave miktarı tüm gruplar için eşit yapıldı. Alt kültürleme gününden sonra, hücre ortamı sonraki 10 gün boyunca açıklanan aynı yöntemle tazelenmiştir. 11. günde kuyucuklar sabitlendi ve sırasıyla kondroitin, keratan sülfat, kollajen ve kalsiyum birikimini değerlendirmek için Alician mavisi, Sirius kırmızısı ve Alizarin kırmızısı ile boyandı. Hücresel morfoloji, kondron işlemlerinin uzunluğu, hücre ve kondron sayıları da çalışmada karşılaştırma faktörleri olarak kabul edildi. PRMS ile tedavi edilen grup, çok daha yüksek hücre ve kondron sayıları, daha az kondron işlem uzunluğu ve daha yüksek Sirius kırmızı lekesi gösterdi (P. Değerleri: Kolajen boyama yoğunluğu
Özet (Çeviri)
Fetomaternal Microchimerism defined as the presence of fetal cells inside the maternal circulation during pregnancy. Our study addressed its possible regenerative capacity role for osteoarthritis (OA) invitro by challenging its chondrogenesis ability on the osteoarthritic chondrocyte that harvested from an osteoarthritic patient. After primary culturing the chondrocyte from an OA patient, cells were subcultured on a 24-well plate and divided into four different groups for study. Our examination group composed of the cells treated with pregnant rat maternal serum (PRMS). For comparison, we considered a main, negative, and positive control groups by not adding anything extra than normal complete medium, adding non-pregnant rat serum (NPRS), and adding Hanks' Balanced Salt with calcium and magnesium solution respectively. All of the independent variabilities added at the same time and for 10% of total media in culture plates. We consider the same add-on amount for the main control group from the normal complete medium as well. After the subculturing day, cell media were refreshed with the same explained method for the next 10 days. On the day 11th wells were fixed and stained with Alician blue, Sirius Red, and Alizarin red for evaluating chondroitin and keratan sulfate, collagen, and calcium deposition respectively. The cellular morphology, chondron processes' length, cell and chondron counts were also considered as comparison factors in our study. The group treated with PRMS shown much higher cell and chondron counts, less chondron process length, and higher Sirius red stain (P.Values: Collagen staining intensity