Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde inanç özgürlüğü ve Türkiye
Freedom of religion under the European Convention of Human rights and Turkey
- Tez No: 214666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, ulusal ve uluslararası alanda güncelliğini koruyan bir konu olan inanç özgürlüğü incelenmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, Birleşmiş Milletler Örgütü'nün hazırladığı uluslararası belgeler inanç özgürlüğü açısından ele alınmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde, Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin inanç özgürlüğüne ilişkin maddeleri ve bu maddeleri içtihatlarıyla somutlaştıran Strasbourg organlarının kararları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise, ilk üç bölümde ortaya konan veriler ışığında, Türkiye'de inanç özgürlüğüne ilişkin yaşanan güncel hukuk sorunları değerlendirilmiştir. Başörtüsü kullanımı, zorunlu din dersleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na ilişkin Türkiye'deki hukuksal düzenlemeler ve uygulama, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile çelişen öğeler içermektedir. Bu üç konuya ilişkin sorunların, ayrı ayrı değil de bir bütün olarak ele alınması, toplumsal uzlaşmaya dayalı bir çözüme ulaşılması açısından gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, freedom of religion, which has been a hot topic in both national and international areas for years, is analyzed. In the first of four sections of this study, international documents that are prepared by United Nations are discussed from the point of view of freedom of religion. In the second and third section, clauses of European Convention of Human Rights about freedom of religion and decisions of Strasbourg organs that concretize these clauses with their interpretations are explained. Lastly in the fourth section, current legal problems in Turkey regarding freedom of religion are evaluated by using the ideas that are introduced in the first three sections. The legal organizations and implementations in Turkey on the usage of headscarf, compulsory religious-education lessons and Presidency of Religious Affairs include components that conflict with the European Convention of Human Rights. Problems on these three subjects should be discussed together as a whole rather than separately in order to reach a solution that is based on social compromise.