Meclis-i Meşayıh arşivine göre Hicri 1296-1307 (Miladi 1879-1890) yılları arasında Osmanlı tekkelerinde ortaya çıkan problemler
Problems of Ottoman Tekkes between H. 1296-1307 (C.E. 1879-1890= according to archives of meclis-i mesayih
- Tez No: 214677
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Meclis-i Meşâyıh 1866 yılında, Şeyhülislamlık makamının bir alt kurumuolarak Osmanlı sınırları içindeki tekkeleri kontrol ve düzenleme amacıylakurulmuştur. Meclis-i Meşâyıh'ın arşiv malzemesi yakın zamana kadar kapalı olanİstanbul Müftülüğü Meşîhat Arşivi'nde bulunmaktadır. Bu arşiv son dönem Osmanlıtasavvuf tarihi açısından önemli bir kaynaktır. Bu çalışmada, bu arşivmalzemesinden hareket edilerek son dönem Osmanlı tekkelerinde ortaya çıkanproblemler ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Meclis-i Mesayih was established as sub-foundation of Masihat in 1866 inorder to control and arrange the tekkes (darvish lodges) in the Ottoman Empire.Archival Materials of Meclis-i Mesayih exist in the Archives of the Mufti of Istanbul(Müftülük Arshivi) that was opened recently. This archive is important source for thehistory of Late period of Ottoman Sufism. In this thesis, I focused on the problemsthat occurred in late period of Ottoman tekkes using the materials of this archive.