Basın ürürnlerinin tutundurma stratejileri ve yazılı basında bir uygulama
Press product?s promotion strategies and an application in writen press
- Tez No: 214675
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tutundurma, isletme tarafından hedef pazara gönderilen ve alıcılarla iletisimkurmak ve hizmetlerle ilgili bilgi vererek, isletme yararına gerekli diger degisikliklerisaglamaya yönelik mesajların iletilmesine iliskin pazarlama faaliyetleridir.Tutundurmayı olusturan reklam, kisisel satıs, satıs gelistirme ve halkla iliskiler; satıslarıartırma, yayın hakkında bilgilendirme, ikna etme ve hatırlatma gibi önemli islevleriyerine getirmektedir.Basın sektöründe yer alan gazeteler satıslarını artırmak için tutundurmanınklasik metotlarından farklı tutundurma stratejileri gelistirmek zorunda kalmaktadırlar.Yazılı basın alanında kullanılan tutundurma stratejileri ve bu stratejilerin satıslaraetkisinin incelenmesi yeni stratejiler gelistirilmesi açısından oldukça önemkazanmaktadır. Tez çalısmasının amacı; gazete tirajları ile tutundurma faaliyetleriarasındaki iliskiyi ve gazetelerin tutundurma yöntem ve araçlarına verdikleri önemderecelerini incelemektir. Konuyla ilgili literatürde yer alan çalısmalarda kullanılanölçek ve degiskenlerden yararlanılarak tutundurma faaliyetleri ve gazete tirajlarıarasındaki iliskiye yönelik bilgi ve bulgulara ulasılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Promotion is a marketing activity which provides a communication between thetarget markets and business. Advertising, personal selling, sales promotion and publicrelations which constitute promotion, performs some of the most important functionslike increasing sales, communicating with customers, persuading the customers andrecalling.Firms in written press have to develop promotion strategies different frompromotion?s classic methods. In this sector, assessment of promotion strategies andinfluence of those strategies on sales are very important. The main purpose of this studyis to examine the relationship between sales and promotion activities, and importancegiven by these firms to those promotion methods. Throughout this study a scientificeffort has been made to derive findings toward the relationships between promotionactivities and circulation of newspapers.