Macaristan'ın Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde yabancı sermayenin rolü
The role of foreign investment in the Hungary?s integration process with European Union
- Tez No: 214678
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
1989 yılında Doğu Bloku'nun yıkılmasının ardından 15 yıl gibi bir sürede 2004yılında, Avrupa Birliği üyeliğini elde eden Macaristan tüm bu ekonomik ve siyasi dönüşümsürecinde yabancı sermayeden en üst düzeyde faydalanmaya çalışmıştır. Ekonomikgelişmişliğini ivmelendirmek için yabancı sermayeyi olmazsa olmaz bir şart olarak görenMacaristan, ülkesini yabancı sermaye için ideal bir alan yapmak üzere, eğitim düzeyiningelişimi, şeffaflık, tüketici gelişimi, yaşam kalitesinin artımı, altyapı, pazar payı, üretimmaliyetleri, yönetim becerileri, hukukun varlığı, düzenleyici ortam, birleşme ve devralmahedeflerinin netliği, rekabet, vergi düzeni, sosyal-siyasal istikrar, reformlar, mali-ekonomikistikrar, teşvikler, ihracat olanakları ve piyasaların büyüme potansiyeli gibi meselelereodaklanmıştır. Esasen yabancı sermayeyi Avrupa Birliği ekonomik şartlarını yakalama yolundaivmelendirici bir güç olarak gören Macaristan, yabancı sermayenin cazibe yeri olma yolundagerçekleştirdiği bu çalışmalarla başlı başına üyelik kriterlerine uyum yolunda ilerlemiştir.Üyelik kriterlerine uyum için gösterilen çabalar da yabancı sermayenin bu ülkeye daha da fazlayönelmesine neden olmuştur. Ülkeye gelen yabancı sermaye de yine bu etkileşimde aktif roloynamıştır. Yüksek lisans tezimde, yabancı sermayenin tüm bu dinamiklerini incelerken,Avrupa Birliği'nin Merkez ve Doğu Avrupa ülkelerini ve özelde Macaristan'ı üyelik yolundave dönüşüm sürecinde nasıl yönlendirdiğini ve onlara nasıl yardım ettiğini de irdeledim. Yinebu sürecin önemli bir aşamasını oluşturan özelleştirme meselesini de yabancı sermaye dinamiğiçerçevesinde ele aldım.
Özet (Çeviri)
After the fall of the Soviet Bloc in 1989, Hungary, that acceded to the European Unionin 2004, has tried to take advantages of foreign investments in her 15-year economic andpolitical transformation process. Hungary, seeing foreign investment as the inalienable elementfor increasing economic development, has concentrated on the issues like developing educationlevel, transparency, elimination of the cultural obstacles, the development of customer culture,increasing of living standards, infrastructure investments, guaranteeing the existence of legalorder, financial-economic stability and competency in order to become an ideal place forforeign investment. Considering foreign capital as the factor accelerating the economicimprovement process, Hungary with her efforts to become an attractive region for foreigninvestment has at the same time proceeded on the path of adapting herself to the membershipcriteria of the European Union. Efforts to conform with the European Union criteria haveattracted more foreign capital to the country. Foreign capital has played an active role in thisinteraction process. In this thesis which tries to illustrate foreign capital?s dynamic influencesto the economic and social transition, I have tried to study how foreign capital has influencedand rotated Central and East European countries, especially Hungary, in their transformationprocess. Being an important phase of this process, privatization has also been studied in itsinteraction with foreign capital.